Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 1165/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant Aleksandra Siwińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2005r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń 2003r., luty 2003r., marzec 2003r., kwiecień 2003r. i maj 2003r. oddala skargę.

Uzasadnienie

W trakcie postępowania kontrolnego skarbowego, wszczętego postanowieniem Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia [...]w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku akcyzowego za miesiące od stycznia do czerwca 2003 r., stwierdzono, iż podatniczka M.S., prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo Handlowo- Usługowe A" w G., nie naliczała oraz nie deklarowała i nie wpłacała podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. decyzją z dnia [...]r., nr [...], określił M. S. zobowiązanie w podatku akcyzowym za styczeń 2003 r. w wysokości [...]zł, za luty 2003 r. w wysokości [...]zł, za marzec 2003 r. w wysokości [...]zł, za kwiecień 2003 r. w wysokości [...]zł i za maj 2003 r. w wysokości [...]zł.

Podstawą wydania powyższej decyzji były ustalenia, że skarżąca w okresie od stycznia do maja 2003 r. dokonała w Zakładach B w L. zakupu krajanki tytoniowej (krajanka usługowa D- 6) w ilości [...]kg, w opakowaniach po 80 kg, sklasyfikowanej w grupie PKWiU 16.00.12- 90.90 (symbol klasyfikacji towarowej SWW 2553 - 2), jako "tytoń przetworzony pozostały, osobno nie wymieniony", niepodlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Kontrolowana następnie dokonywała przepakowania w opakowania o mniejszej gramaturze od 52 do 325 gram i sprzedawała innym podmiotom gospodarczym pod własną nazwą [...], stosując ten sam symbol klasyfikacji towarowej. Na opakowaniach towaru umieszczony był napis informujący o szkodliwości palenia tytoniu oraz o zakazie sprzedaży nieletnim. W tej sytuacji organ uznał, iż krajanka tytoniowa w opakowaniach jednostkowych z przeznaczeniem do sporządzania ręcznego papierosów, tzw. skrętów, przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, winna być zaklasyfikowana do grupy SWW 2552 - 4 (PKWiU 16.0012- 30 wyroby tytoniowe krajowe pozostałe). Powyższe stanowisko zostało poparte opinią klasyfikacyjną Urzędu Statystycznego w L. z dnia [...]r. o nr [...], Głównego Urzędu Statystycznego z dnia [...]r. o nr [...] oraz Urzędu Statystycznego w Ł. Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych z dnia [...]r. o nr [...] (weryfikującą wcześniejszą opinię z dnia [...]r. o nr [...]).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00