Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Wa 818/05
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędziowie Asesor WSA Hieronim Sęk (spr.), Asesor WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi I. L. i K. L. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, postanowienia w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym. oddala skargę
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2001 r., sygn. akt III SA 436/01 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K i I. L. - P. na postanowienie Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2001 r., nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
K. i I. L., zwani dalej "Skarżącymi", pismem z dnia 17 stycznia 2004 r. wystąpili o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej ww. postanowieniem ostatecznym Izby Skarbowej w W. z dnia [...] stycznia 2001 r., nr [...], którym utrzymano w mocy postanowienie [...] Urzędu Skarbowego w R. z dnia [...] grudnia 2000 r. wydane w przedmiocie uznania za nieuzasadnione zarzutów zgłoszonych na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułów wykonawczych nr [...] do [...], obejmujących należności w podatku od towarów i usług za wszystkie miesiące 1995 r. wraz z odsetkami, doręczonych radcy prawnemu K. K. w dniu 13 grudnia 2000 r., uznanemu przez organ egzekucyjny za pełnomocnika Skarżących.
Skarżący podnosili, że Izba Skarbowa w W. powyższym postanowieniem uznała, iż zasadne było doręczenie tytułów wykonawczych r. pr. K. K. na podstawie udzielonego przez małżonków L. pełnomocnictwa z dnia 1 kwietnia 1995 r., gdy tymczasem pełnomocnictwo to zostało wycofane przez mocodawców w dniu 28 sierpnia 1998 r. zawiadomieniem do Izby Skarbowej w R.
W ww. wniosku o wznowienie Skarżący argumentowali, iż prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Rejonową W. (sygn. akt [...]) w sprawie dopuszczenia się przestępstw przez funkcjonariuszy publicznych Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w zakresie sfałszowania protokołu z rozprawy w dniu 4 grudnia 2001 r., sygn. akt [...], poprzez wpisanie do tego protokołu poświadczające nieprawdę fakty, tj. że I. L. przedkłada umowę spółki z dnia 19 grudnia 1994 r. i pełnomocnictwo z dnia 2 grudnia 1997 r., a wobec żądania od tego Sądu wydania uwierzytelnionych kopii tych dokumentów, poświadczyli nieprawdę iż dokumenty te zostały skradzione z tych akt sądowych, a także usunęli z nich pismo procesowe do tego Sądu z dnia 22 listopada 2001 r. wraz z kopertą. W ocenie Skarżących przestępstw na dokumentach sądowych funkcjonariusze publiczni tego Sądu dopuścili się w celu uprawdopodobnienia zasadności wyroku Naczelnego Sadu Administracyjnego z dnia 4 grudnia 2001 r., sygn. akt III SA 436/01, którym oddalono skargę na ww. postanowienie Izby Skarbowej w W.