Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. III SA/Wa 2534/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Bożena Dziełak (spr.), Asesor WSA Hieronim Sęk, Protokolant Urszula Hoduń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi "N." spółki z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2005 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług. oddala skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 lipca 2001 r. "N." sp. z o.o. w R. wniosła o umorzenie w całości zaległości w podatku od towarów i usług za październik i listopad 2000 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Powołała się na ważny interes, jakim jest konieczność uniknięcia likwidacji zakładu produkcyjnego oraz na interes publiczny, wyrażający się w zapewnieniu pracy ok. 300 osobom, zagrożonym jej utratą. Skarżąca wyjaśniła, że prowadzi działalność produkcyjną polegającą na wytwarzaniu obuwia przeznaczonego na eksport, opartą na kontraktach trójstronnych z firmami zagranicznymi oraz spółką "K.", zajmującą się organizacją i wykonywaniem czynności związanych z eksportem. Dokonując transakcji z firmą "K." stosowała 0% stawkę podatku od towarów i usług, przewidzianą dla towarów eksportowanych. Sprzedawany przez nią towar był bowiem bezpośrednio z magazynów wysyłany za granicę, nie będąc faktycznie przekazywany kontrahentowi polskiemu. Skarżąca podniosła, że wskutek tego niezawinionego błędu w księgowości nie mogło dojść do uszczuplenia należności stanowiących dochód Skarbu Państwa, ponieważ wpłacona przez nią kwota podatku od towarów i usług zostałaby zwrócona kontrahentowi jako eksporterowi. Kolejną okolicznością, jaka w ocenie Skarżącej miała tu znaczenie, było działanie w pełnym zaufaniu do firmy audytorskiej, obsługującej ją w zakresie księgowości.

Odnosząc się do przesłanki interesu publicznego Skarżąca wskazała na bardzo trudną sytuację na rynku pracy w R., a także na istotną rolę, jaką odgrywa ona na tym rynku jako pracodawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00