Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 2 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Sz 151/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński Sędziowie: Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Sędzia WSA Alicja Polańska Protokolant: sekr.sąd. Gabriela Porzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2005 r. sprawy ze skargi Rejonowego Zarządu Infrastruktury na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 1999 r. o d d a l a skargę

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] r., Nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta Gminy [...] z dnia [...] r. nr [...] określającą Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 1999 r. w kwocie [...] zł wraz z odsetkami.

Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika, iż Burmistrz Miasta i Gminy [...] określił wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości należnego od Rejonowego Zarządu Infrastruktury za grunty posiadane w gminie [...] na podstawie umowy użytkowania zawartej w dniu 20 października 1999r. z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych reprezentowanym przez Nadleśniczego Nadleśnictwa [..]. W wyniku postępowania Burmistrz Kalisza Pomorskiego ustalił, że Rejonowy Zarząd Infrastruktury po wejściu w posiadanie gruntów, nie deklarował i nie płacił za nie podatku od nieruchomości.

Rejonowy Zarząd Infrastruktury wniósł odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego , w którym żądał jej uchylenia i umorzenia postępowania oraz przyznanie kosztów postępowania. Uzasadniając odwołanie skarżący w obszernym wywodzie podniósł, że opodatkowane grunty nie podlegają podatkowi od nieruchomości lecz, że są objęte ustawą o lasach i zwolnione są z podatku leśnego. Ponadto, skarżący kwestionował swoją podmiotowość podatkową utrzymując, że nie zawarł umowy użytkowania z właścicielem gruntów - Skarbem Państwa, lecz z ich zarządcą - Lasami Państwowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00