Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Gd 501/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Bogusław Szumacher Sędziowie: NSA Małgorzata Gorzeń (spr.) WSA Ewa Wojtynowska Protokolant Monika Szymańska po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi J. Z. na decyzję izby skarbowej z dnia 20 marca 2003r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Trzeci Urząd Skarbowy wydał w dniu l grudnia 2002r. decyzję Nr [...] w której umorzył wszczęte na wniosek J. Z. postępowanie restrukturyzacyjne.

W uzasadnieniu decyzji Urząd wskazał, że w dniu 28 listopada 2002r. strona złożyła wniosek o restrukturyzację należności dotyczących zaległości w podatku od towarów i usług z odsetkami za zwłokę oraz opłatą prolongacyjną w kwocie należności głównej 8.682,65zł.

Podając, że od czasu wydania niekorzystnych decyzji z dnia 31 stycznia 2001r. oraz działań organu egzekucyjnego traci płynność finansową. W dniu 18 września 2001r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia dźwigu samojezdnego, a w dniu 30 marca 2001r. konta bankowego. Działania te spowodowały zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu firmy, bowiem bank w którym Strona posiadała kredyt wypowiedział umowę o kredyt z dnia 3 marca 2000r. i zmienił art. I tej umowy wskazując, iż spłata kredytu musi nastąpić do dnia 31 grudnia 2002r. Brak zaś stałej możliwości korzystania z linii kredytowej zasadniczo ograniczył działania w prowadzeniu działalności gospodarczej podatnika.

Organ podatkowy I instancji rozpatrując wniosek stwierdził, iż zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych i przedsiębiorców nie podlegają restrukturyzacji zaległości podatkowe i celne określone w decyzji właściwego organu podatkowego, organu celnego lub organu kontroli skarbowej, jeżeli zaległości te określone zostały w związku z dokonaniem czynności prawnych mających na celu obejście przepisów podatkowych, o należnościach celnych, o ubezpieczeniach społecznych lub przepisów dotyczących wymiaru i poboru tych należności. Ponadto podkreślił, iż przedmiotem wniosku strony jest zaległość podatkowa w podatku VAT za m-c grudzień 1999r. powstała w wyniku decyzji Inspektora Urzędu Kontroli Skarbowej w której zawarte zostało stwierdzenie, że odliczenie podatku naliczonego z faktur dokumentujących transakcje miały na celu obejście przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00