Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 grudnia 2005 r., sygn. I SA/Gd 454/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska Asesor Irena Wesołowska /spr./ Protokolant - Marzena Cybulska po rozpoznaniu w dniu 9 grudnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi O. spółka z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 4 czerwca 2004 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2002 r. oraz styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień, październik, listopad, grudzień 2003 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Gd 454/04

U z a s a d n i e n i e

"O." spółka z o.o. w S. pismami z dnia 10 lutego 2004 r. wystąpiła z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług zgodnie z załączonymi deklaracjami korygującymi VAT-7 za miesiące od stycznia do grudnia 2002 r., a także styczeń, luty, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2003 r.

Ponadto pismami z dnia 10 lutego 2004 r. spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty za październik, listopad i grudzień 2003 r. Zdaniem spółki w deklaracjach złożonych za te okresy rozliczeniowe zwrot różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika został wykazany w zaniżonej wysokości (spółka zastosowała bowiem w jej ocenie niewłaściwe stawki podatkowe).

Jednocześnie spółka złożyła skorygowane deklaracje za wymienione wyżej okresy rozliczeniowe.

W wyniku rozpatrzenia złożonych wniosków Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzjami z dnia 10 marca 2004 r. umorzył postępowania wszczęte na wniosek spółki w sprawie stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za wymienione okresy rozliczeniowe 2002 i 2003 r. jako bezprzedmiotowe. W uzasadnieniu decyzji organ podatkowy I-szej instancji wskazał, że nadwyżka podatku naliczonego nad należnym w zakresie podatku od towarów i usług nie ma charakteru nadpłaty w rozumieniu art. 72 Ordynacji podatkowej. W zakresie, w jakim ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje zwrot różnicy podatku na podstawie swojej regulacji, nie ma zastosowania instytucja stwierdzenia nadpłaty określona w art. 75 Ordynacji podatkowej. Złożone korekty będą natomiast rozpatrzone na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00