Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 listopada 2005 r., sygn. I SA/Wr 2064/03

 

Dnia 9 listopada 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym : Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska (sprawozdawca) Sędziowie : WSA Jadwiga Danuta Mróz Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant: Robert Hubacz po rozpoznaniu w dniu 26 października 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi A. i P. W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez A. i P.W. do Naczelnego Sądu Administracyjnego we W. jest decyzja Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] wydana z powołaniem się na art. 207 i art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz.926 z późn. zm. ) utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...]. Nr [...] zmieniającą decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] Nr [...] i zarazem określającą małżonkom A. i P.W. zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 r. w wysokości [...].

Małżonkowie A. i P.W. w zeznaniu o wysokości wspólnych dochodów osiągniętych w 1998 roku wykazali dochód z działalności gospodarczej prowadzonej zarówno przez męża jak i żonę w ramach dwóch odrębnych D.H. A położonych w O. oraz dochód z pozostałych źródeł. W wyniku przeprowadzonych postępowań kontrolnych Inspektor Kontroli Skarbowej stwierdził zaniżenie przychodów zarówno w firmie podatnika jak i podatniczki .W odniesieniu do firmy podatniczki Inspektor ustalił , iż było ono wynikiem przerzucenia przychodów ze sprzedaży towarów handlowych po cenach zakupu bez naliczania marży przez D.H. A A.W. na rzecz D.H. A P.W. Zdaniem organu kontrolnego firma A.W. pozostawała w roku 1998 r. w związku gospodarczym z firmą P.W. oraz, że pomiędzy nimi występują powiązania o charakterze rodzinnym. Powołując regulację przepisów art. 25 ust. 4 pkt 1 i 2 oraz ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych(zwana dalej updof) (Dz. U. 1993 r. Nr 128 poz. 833) organ kontroli podatkowej uznał, iż firma A.W. wykonywała transakcje sprzedaży towarów handlowych na rzecz firmy P.W. na warunkach korzystniejszych odbiegających od ogólnie stosowanych w czasie i miejscu wykonywania transakcji, stosując ceny netto sprzedaży na poziomie cen zakupu z zastosowaniem marży handlowej 0%, gdzie w rozliczeniach w porównywalnych transakcjach z innymi kontrahentami stosowano różne marże handlowe. W związku z takimi ustalenia organ kontrolny stosując przepisy art. 25 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 25 ust. 4 pkt 1 i 2 ust. 5 i 6 dokonał określenia dochodu dla D.H. A A. W. za 1998 r. w drodze oszacowania stosując metodę rozsądnej marży("koszt plus"), wykorzystując do oszacowania informacje w zakresie stosowanych marż handlowych w 1998 r. przez podmioty niezależne prowadzące podobną działalność handlową jak podmiot kontrolowany na terenie Oławy oraz wartość netto zrealizowanej sprzedaży na rzecz D.H. A P.W. Na tej podstawie organ powołując art. 14 ust. 1 i 2 updof ustalił dodatkowy przychód za 1998 r. w wysokości [...]. Natomiast w odniesieniu do firmy podatnika organ kontrolny stwierdził , że dokonał on bezzasadnego zmniejszenia przychodu z tytułu wydruku przez kasę fiskalną 6 paragonów ze względu na brak udokumentowania zgłoszenia awarii w książce serwisowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00