Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 listopada 2005 r., sygn. I SA/Wa 182/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch sędzia NSA Anna Lech asesor WSA Sławomir Antoniuk /spr./ Protokolant Bożena Dąbkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2005 r. sprawy ze skargi H. M. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie zwrotu nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Minister Infrastruktury decyzją z dnia [...] listopada 2004 r., nr [...] utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] czerwca 2004 r., nr [...] odmawiającą wznowienia postępowania zakończonego ostateczną decyzją Wojewody [...] z dnia [...] października 2000 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta O. z dnia [...] września 2000 r., nr [...] orzekającą o odmowie zwrotu nieruchomości położonej w O., osiedle D., oznaczonej poprzednio jako działka nr [...] i część [...].

Z ustaleń organu wynika, że decyzją z dnia [...] czerwca 2004 r. Prezydent Miasta O. odmówił H. M. zwrotu nieruchomości położonej w O. osiedle D., oznaczonej poprzednio jako działki nr [...] i część [...]. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ wskazał, że przepis art. 216 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 46, poz. 543) nie uwzględnia gruntów przejętych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarze miast i niektórych osiedli, zatem pomimo nieodpłatnego przejęcia działki nr [...] przez Skarb Państwa, nie ma możliwości ustawowych dla uczynienia zadość żądaniom zwrotu przedmiotowej nieruchomości na rzecz H. M.. Natomiast w odniesieniu do działki [...] podniesiono, że ani jej część, ani całość nigdy nie były przejęte przez Skarb Państwa, bowiem nieruchomość ta została rozdysponowana przez H. M. na rzecz J. M. jako darowizna oraz na podstawie umowy kupna - sprzedaży na rzecz I. D..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00