Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 padziernika 2005 r., sygn. VII SA/Wa 680/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA, Tadeusz Nowak, Sędziowie ( NSA, WSA Bogusław Moraczewski (spr.), Mariola Kowalska, , Protokolant Anna Mężyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2005 r. sprawy ze skargi G.R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2004 r. znak [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu i udzielenie pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Wojewoda [...]decyzją z dnia [...] marca 2004 r., znak: [...], po rozpatrzeniu odwołania J. K., G. R., R. R. i U. W., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa

utrzymał w mocy decyzję Prezydenta [...] z dnia [...] grudnia 2003 r., nr [...], którą zatwierdzono projekt budowlany i zezwolono inwestorowi [...] D. S. na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. W.(dz. nr ew. [...] z obrębu [...]) w W..

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia Wojewoda [...]stwierdził, iż decyzja z dnia [...] grudnia 2003 r. zgodna jest z obowiązującymi przepisami prawa materialnego. Inwestor zachowując wymóg art. 32 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane złożył wniosek o pozwolenie na budowę w okresie ważności decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia [...] lipca 2003 r., nr [...], która to została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2003 r., znak: [...]. Zgodnie bowiem z obowiązującym w dacie wydania decyzji miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego [...], zatwierdzonym Uchwałą [...] Rady [...] z dnia [...]września 1992 r., teren na którym usytuowana jest przedmiotowa inwestycja przeznaczony jest na funkcje mieszkaniowo - usługowe. W uwarunkowaniach i ograniczeniach wynikających ze specyfiki obszaru zaleca się utrzymanie charakteru zabudowy jednorodzinnej lecz jednocześnie dopuszcza się realizację obiektów wyższych niż otaczające obiekty. Zgodnie z art. 4 ustawy Prawo budowlane ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo istniejącej niskiej zabudowy należy wnioskowany obiekt dostosować do krajobrazu i otaczającej zabudowy, spełniając warunki wysokości budynków niskich "N" tj. do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie jeśli chodzi o budynki mieszkalne stosownie do podziału budynków na grupy wysokości określone w § 8 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Inwestycja jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym o wysokości 4 kondygnacji. Zachowany został również warunek dotyczący urządzenia jako powierzchni biologicznie czynnej 25 % powierzchni działki przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną. Ponadto inwestor załączył oświadczenie z dnia [...] października 2003 r. o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również zostały spełnione warunki wynikające z art. 35 ust. 1 Prawa budowlanego. W ocenie organu nie można więc zarzucić przedmiotowej inwestycji, iż jest ona niezgodna z powyższymi wymaganiami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00