Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 padziernika 2005 r., sygn. VII SA/Wa 146/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kamiński (spr.), , Sędzia WSA Mirosława Kowalska, Asesor WSA Grzegorz Czerwiński, Protokolant Ewa Pecelt, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 października 2005 r. sprawy ze skargi [...] spółka z o.o. Zakład [...] w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2004 r. znak [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. I. uchyla zaskarżoną decyzję II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego [...] spółka z o.o. Zakład [...] w [...] kwotę 500 zł (pięćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] sierpnia 1995r., znak: [...] Prezydent Miasta [...] zatwierdził projekt budowlany i udzielił R. P. pozwolenia na budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego wolnostojącego, przy ul. [...].

Wojewoda [...], po wszczęciu na wniosek [...] Sp. z o.o postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...], umorzył postępowanie w tej sprawie, uznając, iż wnioskodawcy nie przysługuje przymiot strony. Decyzja ta uchylona została decyzją Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] maja 2004 r., a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Wojewodę [...]. Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. umorzył postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 1995 r. W uzasadnieniu tej decyzji Wojewoda podał, że z przepisów prawa budowlanego zmienionego w dniu 27 marca 2003 r. (Dz. U. Nr 80, poz.718) przymiot strony w postępowaniu o udzielenie pozwolenia na budowę przysługuje jedynie inwestorowi oraz właścicielowi, wieczystemu użytkownikowi lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Przez obszar taki należy zaś rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu. Ponieważ przedmiotowy budynek mieszkalny nie powoduje ograniczeń lub zagrożeń w korzystaniu z terenów sąsiednich, Wojewoda uznał, że nieruchomość nr [...] nie leży w obszarze oddziaływania przedmiotowego obiektu i jej właściciel nie posiada przymiotu strony w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00