Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Gd 1761/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Kolanowski, Sędziowie NSA Ewa Kwarcińska /spr./, NSA Alicja Stępień, Protokolant Marzena Cybulska, po rozpoznaniu w dniu 11 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Projektowania i Realizacji ,,A" spółka z o.o. w G. na decyzję Izby Skarbowej z dnia 22 lipca 2002 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 14 marca 2002 r. Urząd Skarbowy po ponownym rozpatrzeniu sprawy, działając m.in. na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 oraz art. 15 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. 2000 Nr 106, poz. 482 dalej jako u.p.d.p.) określił Przedsiębiorstwu T. sp. z o.o. z siedzibą w G. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r., wysokość zaległości podatkowej w tym podatku oraz odsetki za zwłokę.

Organ podatkowy I instancji nie uznał za koszt uzyskania przychodu kwoty wydatków w łącznej wysokości 5.126.653,01 zł, udokumentowanych fakturami wystawionymi wobec spółki z tytułu zakupu usług koniecznych dla realizacji odrębnie zawartych przez nią umów. W uzasadnieniu wyjaśniono, iż w 1999 r. spółka prowadziła działalność w zakresie telekomunikacji polegająca na opracowywaniu założeń techniczno - ekonomicznych oraz dokumentacji wykonawczych i budowlanych w zakresie: sieci miejscowych, między centralowych i międzymiastowych, urządzeń teletransmisyjnych, komutacyjnych, zasilających i klimatyzacyjnych, adaptacji pomieszczeń w zakresie budownictwa specjalistycznego, inwentaryzacji sieci telefonicznych, urządzeń teletechnicznych, zasilających i klimatyzacyjnych oraz instalacji sprzętu telefonii komórkowej GSM. Zgodnie z treścią zawieranych przez spółkę umów za wykonanie usługi w postaci sporządzenia zamówionej dokumentacji projektowej lub projektowo - kosztorysowej otrzymywała ona jako zleceniobiorca zapłatę nie obejmującą innych wydatków związanych z powstawaniem dokumentacji tj. z opiniowaniem dokumentacji przez określone władze lub instytucje, opracowywaniem podkładów geodezyjnych, sporządzaniem wypisów z ewidencji gruntów, pozyskiwaniem alfabetycznego wykazu właścicieli działek i skorowidza działek, nadzoru autorskiego, zakładaniem nowej mapy geodezyjnej bądź jej aktualizacji, uzyskiwaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwoleń na budowę jak i uzgodnień branżowych i formalnoprawnych. Poniesione przez spółkę tytułem zakupu ww. usług wydatki były natomiast w dalszej kolejności rozliczane z kontrahentami na podstawie faktur odrębnie wystawianych przez spółkę w oparciu o faktycznie poniesione, udokumentowane i uprzednio zaakceptowane już przez zleceniodawców stawki. W związku z powyższym organ podatkowy I instancji wskazał, iż objęte wystawionymi przez spółkę fakturami kwoty nie mogą stanowić także przychodu spółki, mając na uwadze, iż wystawienie refaktur nie jest świadczeniem usługi, a potwierdza jedynie fakt jej odsprzedaży. Tym samym Urząd Skarbowy przyjął, iż czynność zakupu i równoważnej odsprzedaży ww. usług pozostawała obojętna dla określenia podstawy opodatkowania w przedmiotowej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00