Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 padziernika 2005 r., sygn. I SA/Gd 257/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Tomasz Kolanowski Sędziowie: asesor WSA Irena Wesołowska sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.) Protokolant: Zuzanna Baca po rozpoznaniu w dniu 18 października 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku od nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

I SA/Gd 257/03

UZASADNIENIE

Decyzją nr [...] z dnia [...] Prezydent Miasta odmówił M.S. umorzenia zaległości podatkowej tytułem podatku od nieruchomości. Powołując się na ustalenia postępowania wyjaśniającego organ wskazał, że w odniesieniu do podatniczki nie zachodzą przesłanki nadzwyczajnego umorzenia zaległości podatkowej, zwłaszcza że umorzono jej odsetki od podatku od nieruchomości na mocy decyzji z [...] nr [...].

W odwołaniu od decyzji organu I instancji M.S. podniosła, że po zlikwidowaniu działalności gospodarczej wraz z mężem pobiera zasiłek dla bezrobotnych, a sytuacja majątkowa w której się znajduje, wyczerpuje znamiona ustawowego umorzenia zaległości podatkowej.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] sygn. akt [...] utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu decyzji, przywołując treść art. 67 § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa oraz tezę wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 kwietnia 1999 roku (SA/Sz 850/98, Temida, Gdańsk 2000) organ wskazał, że skarżąca wprawdzie znajduje się w niełatwej sytuacji ekonomicznej, jednakże w ocenie Kolegium jej sytuacja bytowa nie uniemożliwia wywiązywania się z zobowiązań podatkowych. Ponadto SKO wskazało, że M.S. znajduje się w posiadaniu nieruchomości, która nie jest jej niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, a od której naliczono podatek, a zatem ma majątek ulokowany w tejże nieruchomości. Zdaniem Kolegium również okoliczność zamknięcia przez stronę działalności gospodarczej nie może stanowić przesłanki uzasadniającej przeniesienie ryzyka działalności gospodarczej na Skarb Państwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00