Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 102/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.WSA Katarzyna Radom - sprawozdawca Sędziowie: S.WSA Jadwiga Danuta Mróz asesor WSA Marta Semiczek Protokolant: Katarzyna Gierczak po rozpoznaniu w dniu 3 sierpnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi W. Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia 5 grudnia 2003 r. o nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od fizycznych za 2000 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy orzeczenie organu I instancji umarzające postępowanie w sprawie określania zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2000 r.

W uzasadnieniu wskazał, iż pomimo zakwestionowania prawidłowości rozliczenia za wskazany okres postępowanie w sprawie należało umorzyć gdyż dokonane odliczenia skonsumowały należny podatek, w związku z czym brak było podstaw do określenia zobowiązania. Poczynione w toku postępowania ustalenia wpływają jednak na rozliczenie następnego okresu.

Kontrola przeprowadzona u Skarżącej ujawniła, iż zawyżyła ona przychody poprzez ujecie w ich ciężar całej kwoty refundacji wynikającej z porozumienia zawartego z Powiatowym Urzędem Pracy w B. w związku z zatrudnieniem młodocianych i absolwentów, pomimo, iż 2000 r. otrzymała tylko cześć należnych środków. Z treści art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż powyższe należności stanowią przychód w momencie ich faktycznego otrzymania.

Po stronie kosztów organ zakwestionował część wydatków związanych z używaniem telefonu prywatnego, znajdującego się w mieszkaniu Skarżącej. Uwzględniono cześć wydatków dot. połączeń ze służbowym nr telefonu komórkowego, zakupionym na potrzeby firmy, który wg wyjaśnień Strony przebywał zawsze w miejscu pracy i służył jej do kontaktu z załogą sklepu. W pozostałym zakresie, wobec braku należytego udokumentowania powiązania przeprowadzonych rozmów z działalnością gospodarczą, a w konsekwencji uzyskanym przychodem, organ wyłączył kwotę 83,43 zł. z kosztów uzyskania przychodów. Nie uwzględniono wyjaśnień Strony, iż lokal mieszkalny służył Stronie za biuro, bowiem nie znalazło to odzwierciedlenia w dokumentacji Strony. Wskazał także organ na wynikające z przepisów rozporządzenia z dnia 14.12.1995 r. w sprawie prowadzeniu podatkowej ksiązki przychodów i rozchodów obowiązki dokumentowania ponoszonych wydatków oraz zapadłe orzecznictwo. Przedłożony przez Stronę biling wymogu tego nie spełnia bowiem nie zawiera żadnego wskazania jakie rozmowy były związane prowadzoną działalnością. Organ dokonał sprawdzenia losowo trzech numerów połączeń stwierdzając, iż należały one do osób prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00