Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Gl 1478/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Madej Sędzia NSA Ewa Karpińska Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.) Protokolant: Aleksandra Doruch po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi I. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] 2000 r. I. S. złożyła w Urzędzie Skarbowym w B. zeznanie podatkowe PIT-30 o wysokości dochodu osiągniętego w 1999 roku. W zeznaniu tym podatniczka odliczyła od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wydatki w kwocie [...] zł z tytułu renty ustanowionej umową z dnia [...] 1997 roku na rzecz J. S..

W trakcie weryfikacji w/w zeznania podatkowego organ podatkowy pierwszej instancji zakwestionował zasadność dokonanych przez I. S. odliczeń z tytułu umowy z dnia [...] 1997r.

Na mocy tej umowy podatniczka zobowiązała się do wypłacenia swojemu synowi J.S. renty przez okres 3 (trzech) lat począwszy od 1997 roku w wysokości [...] zł rocznie. Strony ustaliły, że renta będzie wypłacana w grudniu za każdy rok kalendarzowy.

Zgodnie z treścią umowy renta miała być przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z poprawą stanu zdrowia oraz poprawę sytuacji materialnej rentobiorcy - "stale się pogarszającej w wyniku gwałtownego spadku jego dochodów realnych".

Podpisy na umowie zostały złożone własnoręcznie przez strony w dniu [...] 1997 r., co zostało potwierdzono stosowną adnotacją notariusza. Umowa natomiast nie została zawarta w formie aktu notarialnego.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. przedmiotowa umowa renty z dnia [...] 1997 r. nie spełniała warunków określonych przepisami art. 903 i n. K.c.. W szczególności organ podatkowy uznał, że fakt wskazania w umowie pełnej kwoty obiecanego przysporzenia stoi w sprzeczności z zasadą okresowości świadczenia, co pozbawia umowę cech umowy renty i przemawia przeciwko możliwości uznania tej renty za świadczenie o charakterze trwałym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00