Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 24 sierpnia 2005 r., sygn. I SA/Bk 156/05
Wygaśnięcie decyzji z mocy samego prawa o nadaniu podatnikowi numeru identyfikacji podatkowej NPP uzasadnia rozstrzygnięcie o umorzeniu postępowania wywołanego wnioskiem o rejestrację podatkową i nadanie byłego numeru NIP.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Mieczysław Markowski, Sędziowie sędzia NSA Józef Orzel (spr.), asesor WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Beata Borkowska, po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2005 r. sprawy ze skargi D.U. i T.U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] kwietnia 2005 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie ponownej rejestracji spółki w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2004 r. ([...]), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w B., powołując przepisy art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) umorzył postępowanie w sprawie wszczętej wnioskiem z dnia 26.02.2004 r. C. M. "A." spółka cywilna T. U., D. U. w B. pod numerem identyfikacji podatkowej NIP [...]. Organ uznał wszczęte postępowanie za bezprzedmiotowe. W uzasadnieniu podano, że Spółka cywilna "A." uchwałą z dnia [...].12.2003 r. postanowiła zlikwidować działalność gospodarczą. Wspólnicy Spółki dokonali wykreślenia spółki z ewidencji działalności gospodarczej oraz z rejestru podatników VAT. We wniosku o ponowną rejestrację pod tym samym numerem rejestracyjnym NIP Spółka wskazywała, że pomimo podjęcia uchwały o zlikwidowaniu działalności gospodarczej z dniem [...].12.2003 r. Spółka nie została rozwiązana, nie sporządzono też spisu z natury składników majątku. Ponieważ pozostał majątek Spółki, którego rozdysponowanie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, konieczne jest przywrócenie poprzedniego numeru rejestracji podatkowej. Ponieważ Spółka nie została rozwiązana, to zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. Nr 142, poz. 702 ze zm.), argumentowała Spółka, winien zostać przywrócony wykreślony jej numer rejestracji podatkowej. Organ wskazywał, że bezspornie nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki cywilnej co wynika z uchwały wspólników z dnia [...].12.2003 r. Argumentował, że skoro wspólnicy z dniem [...] grudnia 2003 r. zlikwidowali działalność gospodarczą, prowadzoną w formie spółki cywilnej, to zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, nastąpiło wygaśnięcie decyzji o nadaniu NIP [...] z mocy samego prawa z dniem zaprzestania działalności na podstawie art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w brzmieniu obowiązującym w dniu złożenia wniosku o wykreślenie z ewidencji podatników (VAT-Z). Poinformowano, że Spółka winna była stosownie do regulacji wynikającej z art. 6 d ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym sporządzić spis z natury składników majątkowych na dzień zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Podkreślono, że organ podatkowy nie mógł dokonać ponownej rejestracji pod tym samym numerem Spółki cywilnej, która zlikwidowała działalność gospodarczą uchwałą wspólników. Organ uznał, że w tej sytuacji postępowanie podatkowe wywołane wnioskiem o ponowną rejestrację w zakresie podatku od towarów i usług pod dotychczasowym numerem identyfikacji podatkowej NIP [...] jest bezprzedmiotowym i orzekł o umorzeniu postępowania w tym zakresie.