Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 lipca 2005 r., sygn. I SA/Wr 2153/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Halina Betta Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca) Asesor WSA Marek Olejnik Protokolant: Anna Szokalska - Kruś Po rozpoznaniu w dniu 19 lipca 2005 r. przy udziale sprawy ze skargi A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w L. Ś. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J.G. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia straty podatkowej za 2000 r. I. Uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Izba Skarbowa na podstawie art. 220 § 2 i art. 233 § 1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej utrzymała w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...]. Nr [...] określającą spółce z ograniczoną odpowiedzialnością A wysokość straty podatkowej za 2000 r. w kwocie [...], w której organ I instancji zakwestionował zawyżenie kosztów uzyskania przychodów za 2000 r. o kwotę [...] z tytułu wydatków na nabycie środków trwałych oraz zaniżenie przychodów za 2000 r. o kwotę [...] stanowiącą wartość nieodpłatnych świadczeń.

Przedmiotem sporu jest zakwestionowanie przez organ I instancji zawyżenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę [...] z tytułu kosztów związanych z zawartymi przez stronę umowami leasingowymi. Wskazując na przepisy art. 65 § 2 i art. 83 § 1 kodeksu cywilnego, art. 24a Ordynacji podatkowej, powołując się na wyroki NSA z dnia 17 lutego 1998 r. sygn. akt SA/Rz 1678/96, z dnia 22.05.1997 r. sygn. ISA/Po 1052/96, stwierdził organ, iż pod pozorem zawartych umów leasingu operacyjnego ukryto prawdziwy zamiar stron i cel kontraktu, jakim był zakup środków trwałych na raty. Wskazał na treść art. 16 ust. 1 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych i stwierdził, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych w postaci opłat leasingowych dotyczących umów leasingu z dnia [...] nr [...] i nr [...] oraz z dnia [...] nr [...], nr [...], nr [...]. Przedmiotowe umowy dotyczyły leasingu operacyjnego samochodów ciężarowych Skoda Felicja model Pick up, a wykazano w nich opłaty wstępne w kwocie [...] (netto) i miesięczne raty leasingowe po [...] (netto). Wartość oferowana samochodów, których dotyczyły umowy z dnia [...] wynosiła kwotę [...] (netto), a czas trwania umów określono na 36 miesięcy, natomiast z warunków finansowych dołączonych do umów z dnia [...] wynika czynsz inicjalny w kwocie [...] (netto), spłaty rat leasingowych (35 rat) wartości netto [...] oraz depozyt gwarancyjny, płatny z 35 - tą ratą czynszu, w kwocie [...], wartość oferowana samochodów objętych tymi umowami wynosiła kwotę [...]. (netto). Ustalając, że wartość netto sumy poniesionych opłat z umów z dnia [...] wynosi [...] w każdej umowie, a wartość netto umów z dnia [...] wynosi [...] w każdej umowie, stwierdził organ, że suma netto opłat leasingowych pojazdów w całości pokrywa wartość netto przedmiotów leasingu z dnia zawarcia umów, a udział sumy opłat netto

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00