Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 lipca 2005 r., sygn. II SA/Wr 858/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Tadeusz Kuczyński Sędziowie: Sędzia NSA Bogumiła Skrzypczak Asesor WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Protokolant: Magdalena Domańska-Byskosz po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2005 r. sprawy ze skargi M. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania pomocy społecznej w formie zasiłku celowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Pana M. D. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...]r. nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Kierownika Działu Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W. z dnia [...]r. Nr [...]odmawiającą przyznania zasiłków celowych na:

- zakup żywności,

- zakup żywności (w talonach do sklepu),

- obiadów dla Pana i syna,

- obuwia dla Pana i syna,

- spodni dla Pana i syna,

- zakup środków czystości,

O udzielenie pomocy społecznej w w/w formie Pan M. D. wystąpił pismem z dnia [...]r. W piśmie tym wnosił także o przyznanie zasiłku okresowego, wniosek w tej części rozpoznano w odrębnym postępowaniu. W piśmie z dnia [...]r. zawarty był równie z wniosek o wyłączenie od udziału w sprawie, z powodu stronniczości, Kierownika Działu Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W. G. G.

Postanowieniem z dnia [...]r. Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w W. odmówił wyłączenia Pani G. G. od udziału w rozpatrywaniu wniosków z dnia [...] i z dnia [...]r. o udzielenie pomocy społecznej Panu M. D. uznając, iż nie występują przesłanek wyłączenia z art. 24 §1 i §3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz.1071 ze zm.) - dalej w skrócie Kpa.

Organ pierwszej instancji powołując się na art. 6 ust. 1a, art. 43 ust 3 b ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r., Nr64, poz. 414 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 września 2001 r. w sprawie wywiadu środowiskowego (rodzinnego) oraz rodzajów dokumentów wymaganych do przyznania renty socjalnej (Dz. U. Nr 114, poz. 1220) odmówił przyznania wnioskowanej pomocy. Uznał, iż nie było możliwe przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i ustalenie dochodów Pana D., jego sytuacji majątkowej i rodzinnej. Dnia [...]r. pracownik socjalny wysłał pismo do skarżącego z prośbą o zgłoszenie się w dniu [...]r. w Poradni Paliatywnej przy ul K. [...] w godzinach od 7.30 do 13.30, w celu umożliwiania przeprowadzenia wywiadu środowiskowego. Pismo Pan D. odebrał w dniu [...]r. (zwrotne potwierdzenie odbioru pisma), ale nie zgłosił się w wyznaczonym terminie i nie wskazał innego terminu. Pracownik socjalny, który udał się w tym dniu o godz. 14.00 do miejsca zamieszkania skarżącego, nie został wpuszczony do mieszkania. Organ odmówił przyznania świadczenia uznając, iż mimo prawidłowego powiadomienia wnioskodawcy o terminie przeprowadzenia wywiadu, przeprowadzenie wywiadu nie było możliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00