Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Lu 463/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Asesor WSA Wiesława Achrymowicz ( sprawozdawca ), Asesor WSA Jerzy Drwal, Protokolant Referent - stażysta Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 czerwca 2005 r. sprawy ze skargi A. W. na decyzję Wojewody z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] Nr [...] , które nie podlegają wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej A. W. kwotę 500 ( pięćset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Lu 463/04

UZASADNIENIE

Wojewoda decyzją z dnia [...] czerwca 2004r., utrzymał w mocy decyzję Starosty z dnia [...] maja 2004r., udzielającą Parafii Rzymskokatolickiej św. [...] pozwolenia na budowę cmentarza parafialnego na działce tamże położonej o numerze ewidencyjnym 766 z zatwierdzeniem dokumentacji projektowej, sporządzonej przez T. H. oraz C. D.

W uzasadnieniu powziętego rozstrzygnięcia organ administracji pozytywnie przesądził, że do wniosku inwestora o pozwolenie na budowę, złożonego w okresie ważności decyzji ustalającej warunki zabudowy i zagospodarowania terenu z dnia [...] października 2003r., zostały dołączone dokumenty wymagane mocą art. 33 ustawy z dnia 07 lipca 1994r. Prawo budowlane. Udzielenie pozwolenia budowlanego poprzedziło postępowanie w sprawie oceny oddziaływania projektowanej inwestycji na środowisko. Sam projekt budowlany spełnia wymogi określone w art. 34 rozważanej w sprawie ustawy Prawo budowlane. Natomiast odnosząc się do argumentów odwołania, stanął na stanowisku, że przepis art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie nakłada na inwestora obowiązku realizacji wraz z cmentarzem domu pogrzebowego lub kostnicy, gdy unormowanie to ma charakter postulatywny. Zdaniem organu rozstrzygającego, nie znajduje też prawnego uzasadnienia nakładanie na inwestora obowiązku uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie kwestionowanego obiektu budowlanego, skoro zakres projektowanej inwestycji nie stwarza zagrożenia dla ludzi lub mienia i nie jest też ono uwarunkowane koniecznością ochrony środowiska. W dalszej kolejności organ przyjmuje jednak, że szczególny charakter wnioskowanej inwestycji stał się podstawą dla sformułowania w uzasadnieniu decyzji stwierdzenia o nałożeniu na inwestora obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie przy zamiarze przystąpienia do użytkowania cmentarza przed wykonaniem wszystkich robót, jak to w rzeczywistości zamierza uczynić wobec planowanej łącznej liczby grobowców w wymiarze ponad tysiąca. O tym obowiązku stanowi wprost pkt 2 pouczenia zawartego w decyzji organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00