Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Ka 2037/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Asesor WSA Iwona Bogucka Protokolant sekr. sąd. Beata Malcharek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2005 r. sprawy ze skargi W.K., W.K., M.M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na użytkowanie obiektu uchyla zaskarżoną decyzję oraz orzeka, że nie podlega ona wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z treścią art. 82 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ( Dz. U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Starosty B. z dnia [...] r. Nr [...] udzielającej firmie A Sp. z o.o. z siedzibą w P., pozwolenia na użytkowanie budynku produkcyjno magazynowego położonego w B. przy ul. [...] na działkach o nr geodezyjnych [...] i [...] k.m. [...].

Decyzja ta wydana została w następstwie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 lutego 2003 r. sygn. akt II SA/Ka 987/01, mocą którego uchylona została decyzja Wojewody [...] z dnia [...] r. Nr [...], utrzymująca w mocy wskazaną powyżej decyzję Starosty B.. W motywach tego wyroku Sąd wskazał, iż organy administracji obu instancji ograniczyły się do lakonicznych twierdzeń o zgodności zrealizowanej inwestycji z poszczególnymi decyzjami i postanowieniem Inspekcji Sanitarnej, bez odniesienia się do konkretnych wymogów w nich zastrzeżonych. W szczególności Sąd zwrócił uwagę na fakt, iż nie wyjaśniono kwestii ekranu dźwiękochłonnego, nie odniesiono się do budowy wiaty nad suszarnią, jak również nie zostały omówione inne wymogi postawione przed inwestorem i z tego powodu Sąd nie mógł do nich się odnieść, a zgodnie z treścią art. 59 ust. 1 Prawa budowlanego przesłanką wydania pozwolenia na użytkowanie obiektu jest stwierdzenie zgodności wykonania obiektu zgodnie z warunkami zabudowy i zagospodarowania terenu oraz pozwolenia na budowę oraz uporządkowanie terenu budowy. Z tego powodu przy ponownym rozpatrywaniu sprawy organ odwoławczy winien zbadać zgodność przedmiotowego obiektu z warunkami, o których mowa w przywołanym powyżej przepisie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00