Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 czerwca 2005 r., sygn. II SA/Gd 2290/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Kostka, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Górska, Asesor WSA Krzysztof Retyk, Protokolant Małgorzata Kuba, po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi G. H. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. z dnia 12 sierpnia 2002 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku remontu budynku 1/ uchyla zaskarżoną decyzję, 2/ zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w G. na rzecz skarżącej G. H. 300 zł; (trzysta) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Uzasadnienie

Rozpoznając żądania skarżącej G. H. związane ze stanem technicznym mieszkania nr [...] w G. przy ul. [...], w którym skarżąca mieszka, (degradacja biologiczna, zły stan techniczny balkonu) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 27 maja 2002 r. odmówił wydania nakazu wykonania remontu budynku. Uzasadniając swoją decyzję organ administracji stwierdził, że balkon w mieszkaniu nr [...] będzie remontowany w 2002 r. zgodnie z zamierzeniem zarządcy budynku oraz że zagrzybienie tego mieszkania jest wynikiem jego nieskutecznej wentylacji, a nie stanu technicznego budynku.

Rozpoznając odwołanie skarżącej od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego - Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z dnia 12 sierpnia 2002 r. umorzył postępowanie odwoławcze. Uzasadniając swoją decyzję organ odwoławczy stwierdził, że w budynku położonym przy ul. [...] w G. jest 20 mieszkań, z których jednego właścicielką jest skarżąca. Następnie organ administracji wywiódł, co następuje: Zgodnie z art. 6 ustawy o własności lokali ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota mieszkaniowa może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Jeżeli lokali wyodrębnionych wraz z lokalami niewyodrębnionymi jest więcej niż siedem właściciele lokali są zobowiązani podjąć uchwałę o wyborze zarządu. Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali. Zarząd ten, zgodnie z art. 28 k.p.a., jest stroną niniejszego postępowania. Właściciel lokalu mieszkalnego w budynku objętym wspólnotą w sprawach z zakresu nadzoru budowlanego dotyczącego części wspólnych budynku nie ma legitymacji do udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony. Tym samym nie jest też legitymowany do wniesienia odwołania. Jego interes w rozstrzygnięciu sprawy nie jest interesem prawnym w rozumieniu art. 28 k.p.a., lecz interesem faktycznym, polegającym na budzącym wątpliwości stanie technicznym mieszkania. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej reprezentuje interesy wszystkich jej członków, a więc także skarżącej G. H.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00