Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 maja 2005 r., sygn. I SA/Op 37/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Gerard Czech Sędziowie: WSA Grzegorz Gocki (spr.) WSA Tomasz Zborzyński Protokolant Arkadiusz Sierka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2005 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej I. Uchyla zaskarżoną decyzję, II. Stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 31.03.2004 r. oraz pismami z dnia 28.07.2004 r. i 05.08.2004 r. P. P. zwrócił się do organów podatkowych z prośbą o udzielenie mu ulgi płatniczej w formie rozłożenia na raty zaległości podatkowych powstałych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - [...] "A". W uzasadnieniu wniosku podatnik podnosił, że z uwagi na swoją obecną sytuację materialną, a także specyfikę prowadzonej działalności gospodarczej udzielenie pomocy w spłacie powstałych zaległości pozowali mu na jej kontynuację, a w szczególności utrzymanie miejsc pracy dla 150 pracowników.

Decyzją Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia [...] Nr [...], odmówiono wnioskodawcy rozłożenie na raty zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące lat podatkowych 2002-2004 w łącznej kwocie 504.497,16 zł oraz odsetek za zwłokę w kwocie 41.698,20 zł.

Zdaniem organu I instancji, wykazane przez podatnika okoliczności mające stanowić przesłankę do udzielania mu pomocy w płatności zaległości podatkowej nie miały charakteru wyjątkowości, gdyż ani rodzaj lub charakter prowadzonej działalności gospodarczej, ani ponoszenie bieżących kosztów związanych z wykonywaniem usług, czy też konieczność podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych, zaciągania pożyczek i kredytów, poziom płynności finansowej oraz kierunki wydatkowania uzyskiwanych środków pieniężnych nie mogą być zaliczone do sytuacji szczególnych uzasadniających udzielenie ulgi płatniczej. Uwzględnienie żądania strony w ustalonym w sprawie stanie faktycznym, byłoby równoznaczne z przyznaniem jej długoterminowego kredytu za środków publicznych i naruszałoby interes publiczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00