Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 maja 2005 r., sygn. I SA/Gl 673/04

 

Dnia 18 maja 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA Przemysław Dumana (sprawozdawca), Sędzia NSA : Eugeniusz Christ, Asesor WSA Teresa Randak, Protokolant : Aleksandra Doruch, po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2005 roku sprawy ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]roku nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...] Prezydent Miasta Z. ustalił M. S. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za okres od [...] do [...] 2003 roku w kwocie [...] złotych od wynajmowanego przez podatnika lokalu użytkowego położonego w Z. przy ulicy [...], który według zapewnienia organu stanowi własność gminy Z., (przy stawce za 1 m- - [...] złotych i przy uwzględnieniu [...] m- powierzchni użytkowej). W aktach sprawy znajduje się umowa najmu lokalu dotycząca w/w lokalu, jaką podatnik zawarł z Zarządem Budynków Komunalnych w Z. Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością w dniu [...] 2003 roku. Do akt dołączono nadto umowę [...] z dnia [...] 2003 roku, o zarządzanie (administrowanie) nieruchomościami miasta Z., zawartą między Gminą Miejską Z., a Zarządem Budynków Komunalnych w Z. Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Od powyższej decyzji odwołał się M. S., kwestionując wymierzenie mu, jako najemcy prowadzącemu w przedmiotowym lokalu kancelarię adwokacką, najwyższej stawki. Wskazał przy tym, iż na tym odcinku ulicy Wolności trwa remont i przebudowa, co powoduje znaczne utrudnienie dostępu klientów. Istnienie tych trudności ma potwierdzać obniżony czynsz od lokalu. Jednak głównym argumentem, podważającym poprawność decyzji pierwszoinstancyjnej, jest zdaniem strony fakt, iż nieruchomość położona przy ulicy [...] jest przedmiotem współwłasności "nie tylko przez wydzielenie lokalu mieszkalnego ale również w stosunku do parceli budynkowej - czyli nieruchomości gruntowej". M. S. podkreślił, iż art. 3 pkt 4 ustawy o podatkach lokalnych wymienia posiadaczy nieruchomości, jako tych, którzy mogą być obciążeni podatkiem, jeżeli jednak nieruchomości stanowią własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Podatnik zaakcentował, że ustawa nie wymienia nieruchomości, które stanowią współwłasność jednostek samorządu terytorialnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00