Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Wr 2073/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: S.NSA Henryka Łysikowska Sędziowie: asesor WSA Dagmara Dominik S.WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) Protokolant: Paulina Biernat po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2005 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. L. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia [...] o nr [...] w przedmiocie określania należności z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2001 r.: I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...] , II. stwierdza, że wymienione w pkt I decyzje nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił Skarżącej Spółce wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. w miejsce deklarowanej straty. Podstawą weryfikacji złożonego przez Spółkę rozliczenia były stwierdzone w toku kontroli nieprawidłowości dotyczące tak przychodów jak i kosztów uzyskania przychodów. W toku dalszego postępowania Skarżąca kwestionowała jedynie ustalenia odnoszące się do przychodu, nie formułując zarzutów w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Zwiększenie przez organy podatkowe przychodu miało swoje źródło w podjętej w dniu [...] uchwale Zgromadzenia Wspólników zatwierdzającej wypracowany za 2000 r. zysk do wypłaty w całości na rzecz wspólników, w terminie do [...] Powyższa uchwała nie została jednak wykonana zgodnie z jej postanowieniami. Analiza rozliczeń księgowych Spółki wykazała, iż pod datą [...] poleceniem księgowania dokonano zapisu na kontach rozliczenie wyniku finansowego (zapisując kwotę zysku brutto), pozostałe rachunki (kwotę netto) i podatek od dochodowy w wys. 15 %, który został wykazany w deklaracji i wpłacony [...] do właściwego urzędu skarbowego. Dywidenda została zaś wypłacona wspólnikom w dniach [...] oraz [...]. Powołując się na art. 191 i 193 k.s.h. organ podatkowy I instancji stwierdził, iż wspólnik nabywa prawo do udziału w zysku po podjęciu przez właściwy organ uchwały w zakresie przeznaczenia go do podziału. Jednoczenie k.s.h. wprowadził dzień dywidendy jako dzień na który ustala się listę udziałowców uprawnionych do wypłaty na dany rok, dzień ten musi być wyznaczony nie później niż 2 miesiące od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. Dniem dywidendy może też być dzień podjęcia uchwały o podziale zysku, co miało miejsce ww. rozpatrywanej sprawie. Z dniem powzięcia uchwały wspólnik nabywa roszczenie o wypłatę dywidendy, jeżeli spółka nie wywiąże się z wypłaty zysku w terminie - uzyskuje przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00