Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. III SA/Wa 280/05

1. Dokument celny określony w par. 54 ust. 4 pkt 5 lit. "b" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./, nie może być utożsamiany z dokumentem, który zawiera nieprawidłową kwotę wartości celnej i to zarówno wtedy, gdy nieprawidłowość kwoty wartości celnej polega na jej zaniżeniu jak i zawyżeniu. Odmienna interpretacja par. 54 ust. 4 pkt 5 lit. "b" rozporządzenia niezgodna byłaby z postanowieniami art. 11c ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

2. Oceny zgodności kwot podawanych w dokumencie celnym ze stanem faktycznym dokonywać należy według okoliczności istniejących w momencie składania dokumentu SAD - par. 54 ust. 4 pkt 5 lit. "b" powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów. Jakkolwiek po ziszczeniu się warunków Skarżąca spółka nabywała prawo do uzyskania rabatów, to nie było to równoznaczne z otrzymaniem rabatów. Umowy dystrybucyjne w pkt 6.6 stanowiły bowiem, iż rabat zostaje udzielony w momencie wystawienia przez dostawcę noty kredytowej, nie później niż 90-tego dnia po zakończeniu okresu, którego dotyczył rabat. Dopiero z tą chwilą można byłoby zatem zasadnie uznać, iż cena dostawy uwzględniać winna otrzymany opust.

Przewidziane umową prawo do uzyskania rabatu to roszczenie, natomiast obowiązek udzielenia rabatu to obowiązek spełnienie świadczenia objętego tym roszczeniem. Bez odpowiedniego wyrażenia oświadczenia woli przez zagranicznych dostawców w przedmiocie udzielenia rabatu /wystawienia noty kredytowej/ albo "egzekucji" spełnienia tego świadczenia /art. 64 Kc/, nie można zatem zasadnie twierdzić, iż Skarżąca otrzymała rabat podlegający uwzględnieniu w zgłoszeniu celnym.

Jeżeli więc kwoty na dokumencie celnym uwzględniały rodzaj towaru, jego ilość i ceny zgodnie z danymi zawartymi w fakturach zakupu, a Skarżąca spółka w czasie składania dokumentu SAD nie otrzymała jeszcze rabatów, to kwoty te należy uznać za zgodne stanem faktycznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00