Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 13 kwietnia 2005 r., sygn. III SA/Łd 39/05

 

Dnia 13 kwietnia 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska, Asesor WSA Monika Krzyżaniak, Protokolant asystent sędziego Paweł Pijewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 kwietnia 2005 roku sprawy ze skargi S. B. na orzeczenie Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej 1. uchyla zaskarżone orzeczenie i poprzedzające je orzeczenie Dyrektora Zakładu K. w S. z dnia [..] nr [...] 2. orzeka, że zaskarżone orzeczenie nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Orzeczeniem z dnia [...] Dyrektor Zakładu K. w S.: 1)uznał starszego chorążego S. B. winnym tego, iż w dniu 2 lipca 2004r. umyślnie wniósł na teren Zakładu K. w S. 0,5 l wódki, czym naruszył art. 125 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz.U. Nr 207,poz. 1761 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( tekst jedn. Dz.U. z 2002 r., Nr 147,poz. 1231 ze zm.) i na podstawie art. 126 ust. 1 pkt. 1 ustawy o Służbie Więziennej wymierzył mu karę dyscyplinarną upomnienia oraz

2) uniewinnił go od zarzutu wejścia na teren Zakładu w stanie ograniczającym zdolność wykonywania zadań służbowych.

Z dokonanych w toku postępowania dyscyplinarnego ustaleń wynika, że w dniu 2 lipca 2004r. podczas kontroli bagażu starszego chorążego ( torby tzw. "reklamówki"), przeprowadzonej na polecenie Dyrektora na terenie Zakładu znaleziono w niej 0,5 l wódki. Wniesienie alkoholu stanowiło naruszenie 125 ust. 3 pkt 1 ustawy o Służbie Więziennej, art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi oraz § 18 w zw. z § 1 decyzji Nr [..] Dyrektora Zakładu K. S. z dnia [...] w sprawie uznania przedmiotów za niebezpieczne, sposobu ich ocechowania, wyznaczania miejsc przechowywania, ustalenia trybu kontroli i wykorzystania oraz ustalenia miejsca i zasad deponowania przedmiotów niebezpiecznych i niedozwolonych od osób wchodzących na teren Zakładu. Starszy chorąży przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przewinienia i wyraził żal w tym zakresie. W celu weryfikacji rzeczywistego stany trzeźwości, w jakim znajdował się S. B. został on dwukrotnie poddany badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu przy użyciu testera trzeźwości "ROAD-est". Pierwsze badanie dało wynik 0,53 promila, kolejne 0,50 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwiniony funkcjonariusz zaprzeczył, jakoby w dniu badania spożywał alkohol i był w stanie ograniczającym zdolność wykonywania zadań służbowych. Wyjaśnił zaś, iż poprzedniego dnia wieczorem wypił 4-5 kieliszków wódki na imieninach żony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00