Orzeczenie
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 27 kwietnia 2005 r., sygn. I SA/Bd 652/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska, Sędziowie Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz, asesor WSA Urszula Wiśniewska (spr.), Protokolant asystent sędziego Damian Bronowicki, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi Grzegorza D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] 2004r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2004 r. Nr [...] Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] 2004 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji odmawiającej umorzenia należności celnych, które wynikają z decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w T. z dnia [...] 2002r. Nr [...] w sprawie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Dyrektor Izby Celnej ocenił zasadność żądania uchylenia decyzji ostatecznej w trybie art. 253 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa i nie znalazł podstaw do jego uwzględnienia. Wskazał, iż regulacja zawarta w tym przepisie Ordynacji podatkowej stanowi szczególny tryb uchylania decyzji zarówno wadliwych, jak również nie dotkniętych wadami, jeżeli ich wzruszenie jest podyktowane względami interesu społecznego lub słusznym interesem strony. Postępowanie prowadzone na podstawie tego przepisu jest trybem nadzwyczajnym, nie ma ono na celu merytorycznego rozpoznania sprawy, lecz przeprowadzenie weryfikacji wydanej już w sprawie decyzji ostatecznej w celu zbadania czy za zmianą bądź uchyleniem przemawia interes społeczny lub słuszny interes strony, a uchyleniu lub zmianie nie sprzeciwiają się przepisy szczególne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right