Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 26 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Bd 22/05
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach /Dz.U. nr 133 poz. 1422/ nie zawiera przepisów szczególnych, które organy wojskowe rozstrzygając w II instancji mogłyby stosować przy wydawaniu orzeczenia w postępowaniu odwoławczym.
Skoro par. 31 powyższego rozporządzenia dopuszcza wniesienie odwołania od orzeczenia wydanego w I instancji na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego, to należy przyjąć, że zastosowanie będą miały przy rozpoznawaniu sprawy wszystkie przepisy zawarte w rozdziale 10 Kpa, w tym również zakaz reformationis in peius wyrażony w art. 139 Kpa.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Alana Ł. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. z dnia 30 września 2004 r. (...) w przedmiocie niezdolności do służby wojskowej - uchyla zaskarżoną decyzje; (...).
UZASADNIENIE
Alan Ł. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego W Bydgoszczy skargę na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w B. z dnia 30 września 2004 r. (...), uchylające orzeczenie Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w Sz. z dnia 26 sierpnia 2004 r. (...) o uznaniu skarżącego za niezdolnego, jako kandydata do zawodowej służby wojskowej kategoria N i orzekające co do istoty sprawy. Organ I instancji działając na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 maja 2004 r. /Dz.U. nr 133 poz. 1422/ swoje rozstrzygnięcie oparł na podstawie rozpoznania zawartego w czterech następujących punktach: