Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 marca 2005 r., sygn. III SA/Wa 2120/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA Bożena Dziełak, Sędzia WSA Jakub Pinkowski (spr.), Protokolant Łukasz Duda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2005 r. sprawy ze skargi M. w ... na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w ... z dnia ... września 2004 r. nr ... w przedmiocie określenia wysokości straty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2000 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia ... grudnia 2001r. nr ... Inspektor Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w ... określił M. z siedzibą w ..., dalej zwanej Spółką, stratę za rok 2000 w wysokości 15.629.514,12 złotych, tj. w wysokości niższej niż wykazana przez Spółkę w zeznaniu CIT-8 za ten rok o kwotę 1.251.108,47 złotych. Rozpatrując odwołanie od decyzji organu I instancji Izba Skarbowa w ... podzieliła jego pogląd, że Spółka bezzasadnie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów stwierdzone protokołami kradzieży niedobory w środkach obrotowych w wysokości 1.254.481,58 złotych oraz darowizny w kwocie 37.207,38 złotych, a także dwukrotnie wyłączyła z tych kosztów kwotę 40.580,49 złotych z tytułu rezerwy na składkę na PFRON.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Spółka podniosła, iż obowiązujące w 2000 roku przepisy nie nakładały na podatnika obowiązku posiadania dokumentacji dotyczącej okoliczności powstania strat w środkach obrotowych spowodowanych kradzieżami. Nieuprawnione były zatem jej zdaniem twierdzenia organów podatkowych obu instancji, że "protokoły inwentaryzacyjne kradzieży" nie stanowiły wystarczającego udokumentowania strat w środkach obrotowych, gdyż w stanie prawnym obowiązującym w 2000 roku ustawodawca dopuścił możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu strat w środkach obrotowych niezależnie od przyczyn ich powstania.

Zdaniem organu podatkowego II instancji brak protokołów policji nie pozwalał traktować stwierdzonych w wyniku inwentaryzacji niedoborów w środkach obrotowych jako strat powstałych w wyniku kradzieży, a na przyjęte rozstrzygnięcie nie mógł mieć wpływu fakt stosowania przez Spółkę różnych zabezpieczeń przeciwko kradzieżom, a także niewielka, w stosunku do osiągniętego obrotu, skala tego zjawiska. Izba Skarbowa w ... podkreśliła, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.: dalej: updop) w brzmieniu obowiązującym w 2000 roku nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat w środkach obrotowych lub w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej odpisami amortyzacyjnymi. Zdaniem Izby, fakt iż w powyższym przepisie nie wymienia się, jak to było w latach wcześniejszych, przyczyn powstania strat w środkach obrotowych, nie może oznaczać, iż każda taka strata będzie uznana za koszt uzyskania przychodu bez względu na przyczynę jej powstania, a - co istotne w przedmiotowej sprawie - także sposób udokumentowania. Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 updop podatnicy zobowiązani są również do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Sporządzone w ramach inwentaryzacji "protokoły inwentaryzacyjne kradzieży" wykazały wprawdzie występowanie braków, które następnie zostały przez Spółkę uznane za efekt kradzieży, lecz jednocześnie sam fakt kradzieży nie został zgłoszony organom ścigania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00