Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2005 r., sygn. I SA/Wr 752/03
Dnia 23 lutego 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w następującym składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Rozbicka- Ostrowska Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Asesor WSA Marta Semiczek ( sprawozdawca ) Protokolant: Adam Sak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lutego 2005 roku sprawy ze skargi B. J. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r, zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę; I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji w stosunku do J. J.; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącej kwotę 363,30 zł ( trzysta sześćdziesiąt trzy zł, trzydzieści gr ) tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. w pozostałym zakresie oddala skargę; IV. orzeka, że decyzja wymieniona w pkt. I nie może być wykonywana w stosunku do J.J.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa we W. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego W. K. z dnia [...] Nr [...] w sprawie określenia należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 rok w kwocie [...], zaległości podatkowej w wysokości [...] oraz odsetek za zwłokę należnych od tej zaległości w kwocie [...] naliczonych na dzień wydania decyzji. Decyzja Izby Skarbowej została wydana na skutek uchylenia wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 października 2002 Sygn. akt I SA/Wr 1222 /00 decyzji Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...].
Urząd Skarbowy W. K., decyzją z dnia [...] nr [...], określił B. i J. J. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r. Organ I instancji ustalił, że w złożonym zeznaniu podatnicy odliczyli od dochodu kwotę [...] tytułem wkładu budowlanego wniesionego do Wojskowej Spółdzielni Mieszkaniowej Pomocy w Budownictwie Mieszkaniowym A. Organ I instancji ustalił jednak w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego, że od dnia [...] podatnicy posiadali indywidualne pozwolenie na budowę i wobec tego mieli prawo odliczać poniesione wydatki na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 lit.b cytowanej wyżej ustawy, przy czym - zgodnie z art. 26 ust. 6 tej ustawy - odliczone kwoty musiały być udokumentowane rachunkami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku albo dowodem odprawy celnej. W tym wypadku podstawy do odliczenia wydatków mieszkaniowych nie mogło stanowić zaświadczenie spółdzielni mieszkaniowej, z którego wynikało, że podatnik będąc członkiem SM A, sam realizuje budowę domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej i związku z tym takie zaświadczenia w ogóle nie powinny być wystawione.