Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 lutego 2005 r., sygn. I SA/Wr 1639/03
1. Opodatkowaniu podlega sprzedaż tych składników majątku podatnika, których posiadanie wiąże się z faktem wykonywania działalności gospodarczej, bez względu na to czy przedmioty te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
2. Uznając, że samochód stanowił składnik związany z działalnością gospodarczą, konsekwentnie należało uznać, że kwota uzyskana ze sprzedaży stanowi przychód podlegający opodatkowaniu u podmiotu prowadzącego daną działalność, bez względu na fakt, iż środki uzyskane z prowadzonej działalności stanowią małżeńską wspólność majątkową.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi Marka G. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w W. z dnia 12 maja 2003 r. (...) w przedmiocie ustalenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych za 1999 r. oraz określenia zryczałtowanego podatku dochodowego za miesiące od października do grudnia 1999 r. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa utrzymała w mocy orzeczenie Urzędu Skarbowego w B.-K. określające Markowi G. kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego za miesiące od października do grudnia 1999 r. oraz ustalające kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Czynności kontrolne ujawniły, iż Skarżący prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych pod nazwą "T." nie zaewidencjonował przychodu ze sprzedaży samochodu Volkswagen Transporter, który w ocenie organów podatkowych związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą. Powołały się organy na zapis art. 12 ust. 1 pkt 1 lit. "e" oraz art. 17 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wskazując na oświadczenia samego Skarżącego, składane w toku postępowania, iż ww. pojazd używał do wykonywania czynności w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa oraz na dokumenty odpraw celnych z których wynikało, iż pojazd był używany do świadczenia usług transportowych 15 razy. Dokonując sprzedaży w październiku 1999 r. ww. pojazdu Skarżący winien ująć tę transakcję w ewidencji przychodów i odprowadzić z tego tytułu należny podatek, a skoro tego nie uczynił organy podatkowe określiły wartość niezaewidencjonowanego przychodu oraz ustaliły należny z tego tytułu podatek według stawki 20 procent.