Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 22 lutego 2005 r., sygn. III SA/Lu 7/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Asesor WSA Małgorzata Fita, Sędzia NSA Maria Wieczorek (sprawozdawca), Protokolant Stażysta Olga Michalska, po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2005 r. sprawy ze skargi H.K. - Handel Artykułami Przemysłowymi "L." na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie kary za samowolne zajęcie pasa drogowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze zaskarżoną decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. nr [...] na podstawie art. 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.), art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 39 ust. 1 pkt 1, art. 40 ust. 12 pkt 1 w związku z ust. 1 i ust. 2 pkt 3 oraz art. 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086), po rozpatrzeniu odwołania H.K. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta z dnia [...] sierpnia 2004 r. znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej w kwocie 90 zł za umieszczenie w pasie drogowym ulicy B. tablicy reklamowej niezwiązanej z gospodarką drogową oraz potrzebami ruchu drogowego bez wymaganego zezwolenia, utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze podniosło, że organ pierwszej instancji po zakończeniu postępowania wydał decyzję o nałożeniu na H.K. kary pieniężnej za umieszczenie w pasie drogowym bez zezwolenia zarządcy drogi tablicy reklamowej nie związanej z gospodarką drogową, wskazując, że karę naliczył na okres 10 dni, tj. od daty wszczęcia postępowania (28 lipca 2004 r.) do dnia 6 sierpnia 2004 r., w którym reklama została usunięta. Stwierdzono, że w pasie drogowym umieszczona została reklama nie związana z gospodarką drogową ani jej potrzebami. Za podstawę wymiaru kary organ przyjął iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni reklamy (1 m-), liczby dni zajmowania pasa drogowego (10 dni) oraz stawki opłaty za 1 m- powierzchni reklamowej umieszczonej w pasie drogowym drogi powiatowej (0,90 zł) powiększając go 10-krotnie. W odwołaniu od decyzji organu pierwszej instancji strona zarzuciła uchybienia procesowe w postaci doręczenia zawiadomienia o wszczęciu postępowania po dacie usunięcia reklamy - skutkujące bezprzedmiotowością postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00