Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 stycznia 2005 r., sygn. I SA/Po 2687/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Ruszyński Sędziowie NSA Maria Skwierzyńska as.sąd. WSA Maciej Jaśniewicz /spr./ Protokolant: st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi H. i A. M. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie zwrotu nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 rok oddala skargę. /-/ M.Jaśniewicz /-/ J.Ruszyński , /-/ M.Skwierzyńska
Uzasadnienie
Urząd Skarbowy decyzją z dnia [...] r. o nr [...][...] ( k. 42 akt administracyjnych ) odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2001 r. H. i A.M.. W uzasadnieniu organ wskazał , że skarżący dnia [...] 04.2002 r. złożyli zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu za 2001 r. PIT 37 i załącznik PIT O. Z zeznania wynikała różnica pomiędzy podatkiem należnym a sumą zaliczek. Dnia [...].05.2002 r. A.M. złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot za 2001 r. powstałej wskutek uznania przez pracodawcę wypłaconego odszkodowania za podlegające opodatkowaniu. Zdaniem podatnika zwrot podatku uzasadniony jest na podstawie art.23 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym a pracodawca nie powinien wykazywać jej w przychodach i potrącać zaliczkę. Podstawą wypłaconego mu odszkodowania była Umowa-Pakiet Socjalny pracowników Spółki "A" SA , zawarta w związku ze sprzedażą zakładu pomiędzy Zakładowymi Organizacjami Związkowymi Spółki "A" SA a Spółką "B" SA i Spółką "C" SA z dnia [...].07.2001 r. A.M. uznał , że odszkodowanie wypłacono mu na podstawie prawa cywilnego i wolne jest od podatku dochodowego.
Wobec tego Urząd Skarbowy przeprowadził weryfikację zeznania podatkowego. W jej wyniku stwierdzono , że podatnicy prawidłowo odliczyli wydatki z tytułu darowizny w kwocie po [...],- każdy na rzecz Parafii Rzymsko - Katolickiej pw. Matki Boskiej Wspomożycielki Wiernych w S. z przeznaczeniem na cele kultu religijnego oraz działalność charytatywno-opiekuńczą , wydatki z tytułu odpłatnego kształcenia syna w szkole wyższej oraz na odpłatne świadczenia zdrowotne w niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Urząd Skarbowy uznał , że zgodnie z art.21 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego , prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw , z wyjątkiem wyliczonych w ppkt. od a/ do f/ . Organ stanął na stanowisku , że z przepisu tego wynika , iż nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia korzystają tylko te , których prawo do otrzymania wynika wprost z przepisów ustawy lecz z wyjątkiem wyłączonych wolą ustawodawcy. Nie korzystają ze zwolnienia odszkodowania otrzymane na podstawie zawartej pomiędzy stronami umowy. Ze zwolnienia nie korzystają odszkodowania-odprawy wypłacone stosownie do postanowień : ponadzakładowych układów zbiorowych pracy , pakietów socjalnych , wypłacone na podstawie art.7a i art.8 ust.1 ustawy z dnia 28.12.1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw /Dz. U. Z 1990 r. nr 4 poz.19 z póź. zm./ i umowy (ugody) w związku z niewykonaniem (niedotrzymaniem ) postanowień umowy. Otrzymane zatem przez skarżącego odszkodowanie w kwocie [...] zł stanowi źródło przychodu stosunku pracy , o którym mowa w art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , do którego nie stosuje się zwolnienia z art.21 ust.1 pkt.3 w/w ustawy. Całość przychodu należało opodatkować na zasadach ogólnych.