Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. I SA/Łd 120/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA P. Janicki, Sędzia NSA W. Jarzębowski (spr.), Asesor WSA C. Koziński, Protokolant J. Wegner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2005 roku sprawy ze skargi D. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej kwotę 2.850 (dwa tysiące osiemset pięćdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 lipca 2003 r. (uzupełnionego pismem z dnia 20 sierpnia 2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. -W. decyzją z dnia

[...]odmówił D. W. umorzenia zaległości z tytułu podatku od towarów i usług za lata 1999 - 2002, w łącznej kwocie 14.399 zł oraz odsetek za zwłokę.

Jak wynika z treści decyzji powyższe zaległości wynikają z czterech decyzji wymiarowych wydanych przez ten sam organ w dniu [...], obejmujących wyżej wskazane lata.

Uzasadniając wniosek o umorzenie wskazanych zaległości reprezentujący podatnika pełnomocnik podniósł, iż jego mocodawca znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i nie jest w stanie zapłacić zaległości bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny. Jest osobą niezamożną, nie posiada środków trwałych, własnego mieszkania - mieszka wraz żoną w u teściów. Prowadzona działalność gospodarcza ma skromne rozmiary. Wskazał również, że żona podatnika spodziewa się dziecka. Dodatkowo podniósł, że zaległości powstały w wyniku braku informacji ze strony urzędu o konieczności złożenia stosownego oświadczenia w przypadku, jeśli podatnik chce wybrać zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem zaległości podatkowe powstały bez winy podatnika. W ocenie skarżącego przez ów brak pouczenia o obowiązujących przepisach organ podatkowy naruszył wynikający z art. 121 § 2 Ordynacji podatkowej obowiązek informowania strony o przepisach prawa podatkowego. Wnioskodawca podniósł również, że Skarb Państwa nie poniósł żadnej szkody w związku z brakiem złożenia takiego oświadczenia, bowiem podatnik będąc przekonany, iż jest zwolniony z podatku nie dokonywał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nie korygował również podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00