Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 26 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Lu 859/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Asesor WSA Wojciech Kręcisz (spr.), Protokolant Asyst. sędziego Rafał Ostrowski, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...]Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji odmawiającej przyznania uprawnień kombatanckich I - uchyla zaskarżoną decyzję; II - zasądza od Kierownika Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz M. K. kwotę 100 (sto) złotych tytułem kosztów postępowania.

Uzasadnienie

II SA/Lu 859/04

U z a s a d n i e n i e

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] listopada 2004 r. Nr [...], wydaną na podstawie przepisu art. 127 § 3 w związku z art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.) po rozpoznaniu wniosku M.K. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2004 r. nr [...] o odmowie uchylenia decyzji własnej.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, iż zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2004 r. Kierownik Urzędu działając na podstawie przepisów art. 145 § 1 pkt 5 i art. 151 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania administracyjnego odmówił uchylenia decyzji własnej z dnia 19 września 2003 r. w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu służby w Armii Krajowej.

Jak podniesiono w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy strona podtrzymała swoje dotychczasowe twierdzenia o służbie w AK i odniosła się do oceny przedstawionych oświadczeń świadków.

Ponownie rozpatrując sprawę Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wskazał, iż postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2004 r. Kierownik Urzędu wznowi postępowanie zakończone decyzją z dnia [...] września 2003 r. o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich, albowiem z treści wniosku strony wynikało, iż przedstawia ona nowe dowody i okoliczności dotyczące jej służby w AK. Jak podniesiono, na podstawie przepisu art. 145 § 1 pkt 5 kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli wyjdą na jaw istotne dla sprawy nowe okoliczności faktyczne lub nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, nie znane organowi, który wydał decyzję. Jak podniesiono, przepis ten ustanawia trzy przesłanki, a mianowicie: ujawnione okoliczności faktyczne lub dowody istotne dla sprawy (muszą dotyczyć przedmiotu sprawy oraz mieć znaczenie prawne, mające, więc w konsekwencji wpływ na zmianę treści decyzji w kwestiach zasadniczych) są nowe; istniały one w dniu wydania decyzji ostatecznej; nie były znane organowi, który wydał decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00