Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 4390/02

 

I SA/Wr 4390/02 WYROK W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 22 grudnia 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w następującym składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Szczerbiński Sędziowie: Sędzia WSA Zbigniew Łoboda Asesor WSA Marta Semiczek ( sprawozdawca) Protokolant: Katarzyna Motyl po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 grudnia 2004 sprawy ze skargi A. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we W. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia podatku od nieruchomości za 2000 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. utrzymało w mocy wydaną z upoważnienia Prezydenta W., decyzję Zastępcy Dyrektora Wydziału Finansowego Urzędu Miejskiego W. z dnia [...] (Fn.[...]) w sprawie wymiaru podatku od nieruchomości na 2000r. Decyzją tą organ pierwszej instancji ustalił A.N., prowadzącej zakład pracy chronionej "A" podatek od nieruchomości za lokal użytkowy położony we W. przy ul. G.G. R. [...] za okres od stycznia do listopada 2000 r. w kwocie [...].

W odwołaniu od decyzji ustalającej podatek od nieruchomości A. N., opowiadając się za podmiotowym charakterem zwolnienia podatkowego, przewidzianego w treści art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wniosła o uchylenie kwestionowanej decyzji.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w swoje decyzji wywodziło, że zgodnie z ogólną zasadą, wynikającą z art. 7 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity z 2002 r. Dz.U. nr 9, poz. 84), zwalnia się z opodatkowania nieruchomości lub ich części zwolnione od podatku od nieruchomości na podstawie odrębnych ustaw. Stosownie do treści art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), prowadzący zakład pracy chronionej jest zwolniony w stosunku do tego zakładu z podatków, w tym z podatku od nieruchomości. Na podstawie tych przepisów Kolegium uznało, że sam fakt prowadzenia zakładu pracy chronionej nie uzasadnia jeszcze stosowania zwolnienia, przewidzianego w treści art. 31 ust. 1 pkt 1 ustawy o rehabilitacji (...), w stosunku do wszystkich nieruchomości, będących własnością prowadzącego zakład. Zdaniem Kolegium zwolnienie przysługuje przy spełnieniu dwóch przesłanek, a mianowicie prowadzenia zakładu pracy chronionej i "w stosunku do tego zakładu", a zatem o możliwości jego zastosowania decyduje też uznanie nieruchomości za wchodzącą w skład zakładu pracy chronionej. Zdaniem Kolegium za taką interpretacją przemawia także to, iż w treści omawianego aktu prawnego ustawodawca konsekwentnie odróżnia: pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej, status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej oraz zakład pracy chronionej. Kolegium wskazało ponadto, że o uzyskaniu statusu zakładu pracy chronionej rozstrzyga decyzja wydawana przez wojewodę zgodnie z art. 30 ustawy. W decyzji tej określone jest miejsce lub miejsca prowadzenia działalności zakładu pracy chronionej oraz obiekty (nieruchomości), które służą

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00