Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2004 r., sygn. I SA/Wr 4231/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Asesor WSA Maria Tkacz-Rutkowska Protokolant Lucyna Barańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa z Udziałem Kapitału Zagranicznego "A", Spółka z o.o. we W. na decyzję Izby Skarbowej we W. z dnia [...]nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 1998 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...]nr [...]- obie w części ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe, II. oddala skargę dalej idącą, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 70 (siedemdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, IV. orzeka, że decyzje wymienione w pkt I nie podlegają wykonaniu w zakresie w jakim zostały uchylone.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], nr [...]Izba Skarbowa we W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uchyliła decyzję inspektora kontroli skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...]dokonującą Spółce z o.o. we W. "A" wymiaru podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług za luty 1998 r. i orzekając w to miejsce - określiła nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w kwocie [...], zaległość podatkową w kwocie [...] i odsetki, jak również ustaliła dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości [...].

Z uzasadnieniu decyzji I-instancyjnej wynika, iż w toku kontroli skarbowej stwierdzono, że Spółka w rozliczeniu za luty 1998 r. nie wykazała podatku należnego z tytułu importu usług najmu urządzeń drukarskich. Ustalono bowiem, że "A" na mocy umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (akt notarialny z dnia [...], rep. A nr [...]) oraz aneksu C do tejże umowy była najemcą drukarni prasowej od udziałowca zagranicznego B A.S. z siedzibą w O. W 1990 r. maszyny drukarskie offset zostały przywiezione do Polski i zamontowane w budynku użytkowanym przez "A", zaś należności za najem były przekazywane do Norwegii. Organ kontroli skarbowej uznał, iż Strona korzystała z urządzeń drukarskich na podstawie stosunku najmu, pomimo, iż aneks C nie został podpisany. Brak podpisów wykluczył możliwość analizy, jakiego rodzaju leasing był przedmiotem łączącego Spółkę z zagranicznym udziałowcem stosunku umownego, z uwzględnieniem kryteriów wynikających z przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1993 r. w sprawie zaliczania przedmiotu umów najmu lub dzierżawy rzeczy albo praw majątkowych, do składników majątku stron tych umów (Dz. U. Nr 28, poz. 129). W konsekwencji Spółka zobowiązana była do ustalenia podatku należnego z tytułu importu usług od zapłaconej za granicę należności. Za podstawę opodatkowania przyjął organ wyrażoną w walucie polskiej kwotę [...], zapłaconą kontrahentowi zagranicznemu w dniu [...]. Przyjmując zatem zaniżenie podatku należnego o [...], uwzględniając rozliczenie podatku wynikające ze złożonej deklaracji VAT-7, inspektor dokonał również wymiaru dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00