Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 grudnia 2004 r., sygn. III SA/Wa 1597/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jerzy Płusa (spr.), Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Asesor WSA Sylwester Golec, Protokolant Łukasz Duda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi "C." Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2004 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za określone miesiące 2001 roku 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia [...] października 2003 r., Nr [...] 2) stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz strony skarżącej kwotę 3609 zł (trzy tysiące sześćset dziewięć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] października 2003 r. Nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. określił "C." Sp. z o.o. - skarżącej w niniejszej sprawie, wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe za niektóre miesiące 2001 r.

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji stwierdził, iż skarżąca spółka odliczyła podatek naliczony wynikający z faktur zakupu w rozliczeniu za miesiąc, w którym faktury te zostały wystawione przez kontrahentów, a nie w rozliczeniu za miesiąc ich otrzymania. W związku z powyższym skarżąca naruszyła przepis art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - zwanej dalej "ustawą o VAT", zgodnie z którym to przepisem, obniżenie kwoty podatku należnego , o której mowa w ust. l, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 3b ustawy o VAT, w przypadku uchybienia terminom, o których mowa w ust. 3, podatnik traci prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00