Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 grudnia 2004 r., sygn. III SA/Wa 255/04

Jeśli podatnik znajduje się w dobrej kondycji finansowej, to nie może liczyć, że urząd skarbowy umorzy mu odsetki. W takim wypadku bierze górą interes społeczny, czyli powszechny obowiązek wywiązywania się z zobowiązań podatkowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi "FLP" Sp. z o. o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 13 stycznia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy umorzenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za okres od czerwca 2001 do maja 2003 roku - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

W dniu 30 czerwca 2003 r. Spółka "FLP" złożyła wniosek o umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług związanych z nie naliczaniem podatku należnego od wartości żetonów za okres od czerwca 2001 r.

W uzasadnieniu wskazała, że w ramach swojej działalności dokonywała sprzedaży słonych przekąsek. Niektóre z opakowań tych przekąsek zawierały w sobie tekturowe żetony tzw. "wrzutki" z nadrukowanymi wizerunkami fantazyjnych postaci. W okresie tym Spółka nie naliczała podatku należnego z tytułu przekazania "wrzutek" na potrzeby reprezentacji i reklamy, kierując się dokonaną przez siebie wykładnią przepisu art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, zwana dalej "ustawą o VAT"/. W opinii Spółki nie była ona zobowiązana do naliczania podatku należnego od "przekazywanych" wrzutek ze względu na fakt, iż nie stanowiły one odrębnego przedmiotu opodatkowania.

Spółka podniosła, że w celu potwierdzenia celu potwierdzenia prawidłowości rozumienia przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT Spółka zwróciła się do Urzędu Skarbowego w G.-M. o jego interpretację, pismem z dnia 24 kwietnia 2001 r., a następnie kolejnym pismem z dnia 25 lipca 2001 r. W ocenie Spółki Urząd Skarbowy w G.-M. w wydanych na podstawie art. 14 par. 4 Ordynacji podatkowej pismach z dnia 24 maja 2001 r. (...) oraz z dnia 28 sierpnia 2001 r. (...) potwierdził prawidłowość jej stanowiska Podatnika. Tymczasem już po udzieleniu Spółce informacji dotyczącej zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Urząd Skarbowy w G.-M. uznał, iż Spółka powinna jednak była naliczać podatek należny z tytułu przekazania "wrzutek" na potrzeby reprezentacji i reklamy i wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące maj, czerwiec, listopad 2000 r. oraz maj 2001 r. Decyzją Izby Skarbowej z dnia 25 czerwca 2003 r. decyzja ta została utrzymana w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00