Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 30 listopada 2004 r., sygn. II SA/Wr 2686/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Krystyna Anna Stec (sprawozdawca) Sędzia NSA - Barbara Adamiak Sędzia NSA - Anna Moskała Protokolant - Ewa Bogulak po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Gminy Rudna z dnia 10 października 2003r. Nr XIV/75/03 w przedmiocie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) i zasad sprzedaży podawania napojów alkoholowych I. stwierdza nieważność § 2 pkt. 2 i 3 uchwały Rady Gminy Rudna z dnia 10 października 2003r. Nr XIV/73/03; II. określa, że zaskarżona uchwała w odniesieniu do § pkt. 2 i 3 nie może być wykonana. III.

Uzasadnienie

2

UZASADNIENIE

Rada Gminy Rudna w dniu 10.10.2003 r. podjęła uchwałę Nr XIV/75/03 w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), zasad sprzedaży i podawania napojów alkoholowych a jako podstawę prawną jej podjęcia wskazując art.12 ust.l i ust.2 ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz.l231 ze zm.).

W § 2 w/w uchwały ustalając na terenie Gminy Rudna zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych w pkt. 3 uchwalono, że "przedsiębiorca posiadający stałe zezwolenie na sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży może prowadzić tzw. "ogródek gastronomiczny" usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie do punktu sprzedaży po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy terenu".

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego Wojewoda Dolnośląski wniósł o stwierdzenie nieważności cytowanego§ 2 pkt 3 uchwały.

W uzasadnieniu skargi wskazał, że w toku badania przedmiotowej uchwały stwierdził, iż kwestionowany § 2 pkt 3 narusza w istotny sposób art. 18 ust.5 i 6 ustawy z dnia 26.10.1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zgodnie bowiem z art. 18 ust.5 i 6 ustawy "Wniosek o wydanie zezwolenia (na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub miejscem sprzedaży) zawiera : 1/ oznaczenie rodzaju zezwolenia, 2/ oznaczenie przedsiębiorcy, jego siedzibę i adres, w przypadku ustanowienia pełnomocników ich imiona, nazwiska i adresy zamieszkania, 3/ numer w rejestrze przedsiębiorców lub ewidencji działalności gospodarczej, 4/ przedmiot działalności, 5/ adres punktu sprzedaży, 6/ adres punktu składania napojów alkoholowych (magazynu dystrybucyjnego). Ustęp powołanego artykułu ustawy 6 stanowi zaś, że "Do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć następujące dokumenty:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00