Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 listopada 2004 r., sygn. III SA/Wa 61/04

Umotywowany wniosek podatnika o wyższy uprzywilejowany zwrot różnicy podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 5 pkt 2a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ może być skutecznie złożony wyłącznie w terminie do 25 dnia miesiąca po miesiącu, za który składa się deklarację podatkową. Oświadczenie złożone po tej dacie nie wywołuje skutków prawnych i nie może być podstawą do zwrotu wyższej kwoty różnicy podatku niż ta, o której mowa w art. 21 ust. 4 przedmiotowej ustawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi "S.-P." Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 4 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. decyzją z dnia 10 września 2003 r. (...) odmówił "S.-P." Sp. z o.o. uwzględnienia wniosku w zakresie nieograniczania kwoty podatku VAT wykazanej do zwrotu w deklaracji podatkowej VAT-7 za czerwiec 2003 r., z powodu braku zasadności zwrotu nadwyżki podatku naliczonego wynikającej z sezonowości zakupu produktów rolnych oraz niezłożenia wniosku łącznie z deklaracją za czerwiec 2003 r.

Spółka w złożonym odwołaniu zarzuciła decyzji organu I instancji naruszenie przepisów prawa tj. art. 122 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, przez niepodjęcie przez organ podatkowy wszelkich działań niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, a także art. 120 i art. 291 tej ustawy, przez nieokreślenie i niestosowanie przepisów procedur kontroli podatkowej. "S.-P." Sp. z o.o. wskazała, iż w dniu 25 lipca 2003 r. złożyła deklarację VAT-7 za czerwiec 2003 r., w której wystąpiła z wnioskiem o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w kwocie 676.500 zł - w całości, a przez przeoczenie nie dołączyła pisemnego uzasadnienia tego wniosku. Spółka uczyniła to jednak w złożonej w dniu 4 sierpnia 2003 r. korekcie deklaracji VAT-7 podając w uzasadnieniu jako powód korekty dołączenie brakującego pisemnego wniosku o zwrot całości podatku. Zdaniem podatnika, z uwagi na fakt, iż przedmiotowa korekta złożona została przed datą rozpoczęcia kontroli, oznacza to, że brak było podstaw do nieuwzględnienia korekty przez Urząd Skarbowy w G.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00