Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 listopada 2004 r., sygn. I SA/Ka 2546/03

 

W o j e w ó d z k i S ą d A d m i n i s t r a c y j n y w G l i w i c a c h w składzie następującym : Przewodniczący : Sędzia NSA Ewa Madej Sędziowie : NSA Marek Kołaczek - spr. NSA Stanisław Bogucki Protokolant : Anna Charchuła po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi B.S.-R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] n [...] w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. po rozpatrzeniu odwołania B.S.-R. utrzymał w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) decyzję Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] nr [...] w sprawie określenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia w pierwszej kolejności nawiązano do okoliczności faktycznych sprawy. W tych zaś ramach przybliżono rozliczenie podatku dochodowego jakiego podatniczka dokonała za w/w rok podatkowy. Zaakcentowano, że organ I instancji zakwestionował dokonane przez podatniczkę odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków w kwocie [...] z tytułu renty ustanowionej umową z dnia [...] na rzecz córki A.R..

Stąd też wydana została opisana wyżej decyzja pierwszoinstancyjna, której treść następnie szczegółowo omówiono.

W dalszej kolejności przedstawiono argumentację odwołania, którym podatniczka powołała się na zarzut naruszenia prawa materialnego przez błędną interpretację art. 903 K.c. Rozwijając tę kwestię podniesiono przy tym w nawiązaniu do poglądów NSA, że ani w/w przepis ani też art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadza żądnych wymogów co do czasu na jaki powinna być zawarta umowa renty przez co nie jest wykluczona możliwość zawarcia tej umowy na czas określony. Stąd też wyprowadzono wniosek że każda nieodpłatna renta, ustanowiona zgodnie z prawem, podlega uwzględnieniu przy wymiarze podatku dochodowego od osób fizycznych jeżeli podatnik odliczył od dochodu kwoty wydatkowane z tego tytułu. Nadto podniesiono, że kwestionując przyczynę ustanowienia rent organ I instancji nie podjął w tym zakresie jakichkolwiek ustaleń w związku z czym okoliczności sprawy tyczące tej kwestii wyjaśnione nie zostały. Stwierdzono także, iż dokonując odliczenia z tytułu renty cywilnoprawnej podatniczka korzystała z urzędowych interpretacji prawa podatkowego Ministerstwa Finansów, co zgodnie z art. 14 § 6 Ordynacji podatkowej nie może jej szkodzić.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00