Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 listopada 2004 r., sygn. I SA/Bd 479/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kleczkowski, Asesor sądowy Urszula Wiśniewska, Protokolant Małgorzata Antoniuk, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi J. S. - P. W. U. w B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydatków związanych z wykonywaniem dozoru 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. określa, że zaskarżone postanowienie nie może być wykonane w całości,

Uzasadnienie

Syg. akt I SAlBd 479/04

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej w B. uchylił postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w B. w całości i orzekł o zwrocie koniecznych wydatków związanych z wykonywaniem dozoru nad pojazdem Ford E. nr rej. [...] w kwocie [...] i wynagrodzeniu za dozór w kwocie [...].

Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie organ powołał się na następujące ustalenia faktyczne:

prowadzący parking strzeżony J. S. fakturą z dnia [...] wystawioną na kwotę [...] obciążył Drugi Urząd Skarbowy opłatą za parkowanie nieodebranego przez właściciela samochodu marki Ford E. nr rej. [...], co do którego Komendant Miejski Policji w B., działając na podstawie art. l dekretu z dnia 18 września 1954 r. o likwidacji nie podjętych depozytów oraz § 1 ust. 1, § 2 i § 4 ust. l rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1971 r. w sprawie orzekania o przejściu depozytów na własność Państwa w dniu 13 listopada 2003 r. podjął decyzję o jego sprzedaży. Wykonanie sprzedaży powierzył Naczelnikowi Drugiego Urzędu Skarbowego w B.

Kwota wskazanego w fakturze obciążenia stanowiła iloczyn dni parkowania -liczonych od dnia postawienia pojazdu na parking i dziennej stawki za parkowanie w kwocie [...]. Stawka ta wynikała z umowy z [...] zawartej pomiędzy Przedsiębiorstwem U. J. S., a Komendantem Miejskim Policji w B. w sprawie współdziałania w zakresie przyjmowania pojazdów usuniętych na zlecenie Policji. Przesłaną fakturę Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w B. zwrócił wystawcy z wyjaśnieniem, że brak jest podstaw do jej uregulowania. Stwierdził, że organ ten nie jest stroną umowy zawartej z firmą U. J. S., z której wynika wskazana stawka za parkowanie. Stosownie natomiast do § 3 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, do przechowywania, oszacowania i sprzedaży ruchomości, nie stanowiących własności Skarbu Państwa, jeżeli podlegają likwidacji na podstawie m.in. przepisów o likwidacji nie podjętych depozytów i nieodebranych rzeczy, stosuje się przepisy działu II rozdziału 6 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tym samym w przedmiotowej sprawie do określenia kosztów przechowywania pojazdu zastosowanie mają przepisy o dozorze. Zgodnie zaś z art. 102 § 2 powołanej ustawy, organ egzekucyjny przyzna na żądanie dozorcy zwrot koniecznych wydatków związanych z wykonywaniem dozoru oraz wynagrodzenie za dozór.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00