Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 listopada 2004 r., sygn. I SA/Bd 459/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz, Asesor sądowy Urszula Wiśniewska, Protokolant Anna Krenz, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi R. N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania oczywistej omyłki oddala skargę

Uzasadnienie

I SA/Bd 459/04

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] R. N. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w B. o sprostowanie oczywistej omyłki w decyzji Drugiego Urzędu Skarbowego w B. z dnia [...] Nr [...] określającej wysokość zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r. oraz odsetki od tej zaległości. Powyższy wniosek uzasadnił nieprawidłowym ustaleniem przez Urząd Skarbowy wartości nieodpłatnego świadczenia z tytułu depozytu nieprawidłowego towarów, co spowodowało zawyżenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r. o kwotę [...].

Postanowieniem z dnia [...] Nr [...] organ podatkowy pierwszej instancji odmówił uwzględnienia wyżej wymienionego żądania. W uzasadnieniu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w B. wskazał, iż decyzją z dnia [...] została określona zaległość podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997r. oraz odsetki za zwłokę. Od tej decyzji podatnik złożył odwołanie do Izby Skarbowej w B., która decyzją z dnia [...] Nr [...] utrzymała ją w mocy. Na decyzję organu odwoławczego strona wniosła skargę, którą Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił wyrokiem z dnia 25 października 2002r. sygn. akt I SA/Gd 2371/99. W tym stanie sprawy podatnik złożył wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki w decyzji organu pierwszej instancji. Zdaniem organu podatkowego brak jest przesłanek do uwzględnienia wniosku. Organ przywołał przepis art. 215 § l ustawy Ordynacja podatkowa, wskazując iż powyższa norma prawna przewiduje możliwość zmiany decyzji podatkowej w sytuacji, gdy wady decyzji charakteryzuje cecha oczywistości, a więc muszą to być błędy zauważalne bez potrzeby dokonywania dodatkowych badań lub ustaleń. Właśnie ta cecha oczywistości wyklucza możliwość ingerencji w trybie art. 215 § l tej ustawy w meritum prostowanej decyzji. Wniosek podatnika zawiera natomiast żądanie w zakresie sprostowania nie "oczywistej omyłki", lecz okoliczności mających wpływ na określenie wysokości zobowiązania podatkowego, co jest jednoznaczne ze zmianą merytorycznej istoty wydanej przez ten organ decyzji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00