Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 padziernika 2004 r., sygn. IV SA 1905/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk (Spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2004 r. sprawy ze skargi B. B. i M. B., I. B. i W. B. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia "[...]" r. Nr "[...]" w przedmiocie zarzutów do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - oddala skargę.

Uzasadnienie

B. B., M. B., I. B. pismem z dnia 21 stycznia 2003 r. wnieśli zarzut wobec ustaleń wyłożonego do publicznego wglądu w okresie od 30 grudnia 2002 r. do 20 stycznia 2003 r. projektu "Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "[...]"" w E., podnosząc, iż ustalenia tego projektu uchybiają w szczególności przepisom art. l ust. 2 pkt 5 oraz 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, póz. 415 ze zm.), a przede wszystkim art. 2, art. 21 ust. l oraz art. oraz art. 64 Konstytucji R.P., przez nieuwzględnienie w projekcie istniejącej zabudowy garażowej pomiędzy ulicą K. a parkiem "[...]" z zachowaniem dotychczasowego sposobu jej wykorzystania. Na tej podstawie wnieśli o stosowną zmianę projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Podali, że są właścicielami garaży oraz właścicielami, względnie wieczystymi użytkownikami działek pod tymi garażami o powierzchni rzędu 20 m2. Garaże położone są przy ul. K., prostopadle do niej, na około 2/3 jej długości (licząc od strony ul. T.) między blokami w stronę parku "[...]", są one w dwóch rzędach po 8 w każdym, naprzeciw siebie. Zarzucili, że przedmiotowy projekt w zakwestionowanym zakresie w ogóle nie bierze pod uwagę interesu prawnego wnoszących zarzut i pozornie wykazuje brak zainteresowania ich prawem własności, ale z rysunku planu stanowiącego integralną część planu wynika, że autorom projektu planu chodzi o zniweczenie prawa własności wnoszących zarzut, skoro przewidziano między garażami rzekome otwarcie widokowe, które w istocie ma znajdować się w zabudowie pierzejowej i tenże teren wraz z terenem pod garażami podlegać będzie zabudowie mieszkalnej z dopuszczeniem funkcji usługowej (Mu). Dwa ciągi boksów garażowych otoczonych budynkami, schowane w głębi ulicy pozostają bez wpływu na estetykę tej ulicy. Garaże mają więc rację bytu i mogą służyć jeszcze przez wiele lat ich właścicielom. Zachowanie garaży stanowi poszanowanie prawa w państwie prawnym Urzeczywistniającym według art. 2 Konstytucji R.P. zasady sprawiedliwości społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00