Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 października 2004 r., sygn. I SA/Łd 1774/03

Wydanie decyzji o odmowie przeniesienia odpowiedzialności podatkowej z płatnika na podatnika jest na gruncie art. 30 par. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ niedopuszczalne. Jeżeli w ocenie organu podatnik nie ponosi winy za niepobranie podatku, organ powinien wydać decyzję, o której mowa w art. 30 par. 4 Ordynacji podatkowej, czyli orzec o odpowiedzialności płatnika.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi N. T. B. S. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 17 października 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy przeniesienia odpowiedzialności podatkowej na podatnika - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Urzędu Skarbowego w K. z dnia 17 lipca 2003 r. (...); (...).

 

UZASADNIENIE

N. T. B. S. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w K. zwróciło się w dniu 23 maja 2003 r. do Urzędu Skarbowego w K. o wydanie decyzji o odpowiedzialności podatkowej podatnika na podstawie art. 30 par. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacji podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./. Poinformowało, iż aktem notarialnym z 4 grudnia 2002 r. został podwyższony kapitał zakładowy wnioskodawcy, przy czym podwyższenie to nastąpiło w całości ze środków spółki, to jest kapitału zapasowego. Wspólnicy, powołując się na art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego /t.j. Dz.U. 2000 nr 98 poz. 1070 ze zm./ odmówili przekazania spółce jako płatnikowi środków finansowych w celu pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego w formie ryczałtu. Odmowę uzasadniali tym, iż nie mogą /zgodnie z treścią powołanego przepisu/ partycypować w zyskach spółki, a więc przeniesienie środków z kapitału zapasowego na zakładowy prowadzi tylko do odmiennego rachunkowego zakwalifikowania środków Spółki i nie rodzi po stronie wspólników obowiązku podatkowego. Płatnik przyznał jednocześnie, iż środki na podwyższenie kapitału zakładowego pochodziły z wypracowanego przez spółkę zysku, zaksięgowanego na kapitale zapasowym. Zysk, zgodnie z powołanym przez wspólników przepisem mógł być przeznaczony tylko na cele statutowe spółki. W tym stanie rzeczy w ocenie płatnika nie istniały podstawy do opodatkowania wspólników Spółki podatkiem dochodowym, a tym samym przypisania Spółce jako płatnikowi odpowiedzialności za pobranie i odprowadzenie tego podatku. Ponadto to nie do płatnika należy ocena istnienia bądź nie obowiązku podatkowego To organ podatkowy winien wydać w tym względzie stosowna decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00