Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 września 2004 r., sygn. I SA/Lu 169/04

 

Dnia 15 września 2004 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Danuta Małysz, Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Ryniec, Sędzia NSA Anna Kwiatek, Protokolant asyst. Anna Strzelec, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2004 roku sprawy ze skargi M. i T. małż. P. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 rok 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżących kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...], Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. i T. małż. P. od decyzji Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej z dnia [...] lutego 2001 roku, Nr [...], w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 rok, Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.

Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika, iż podstawą określenia przez organ kontroli skarbowej zobowiązania M. i T. małż .P. w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 rok w wysokości 5.617,70 zł, zaległości podatkowej i odsetek od tej zaległości było zakwestionowanie odliczenia od dochodu wydatków z tytułu budowy budynku z mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem, bowiem - zdaniem organu - kwoty wydatkowane przez skarżących nie były przeznaczone na budowę stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali na wynajem w rozumieniu przepisów art.26 ust.1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz na budowę odrębnych lokali mieszkalnych, a zatem nie zostały spełnione ustawowe przesłanki warunkujące dopuszczalność odliczenia wydatkowanych kwot na podstawie powołanego przepisu.

Od decyzji organu I instancji podatnicy wnieśli odwołanie podnosząc, iż zostały w ich ocenie spełnione wszystkie przesłanki, od których uzależnione jest prawo do zastosowania odliczenia poniesionych wydatków mieszkaniowych, a późniejsza zmiana stanu prawnego przez ustanowienie odrębnej własności lokali nie może wpływać na ocenę nabycia prawa do ulgi, jak uczynił to - niewłaściwie - organ kontroli skarbowej. Na poparcie swoich racji powołali się na pismo Ministerstwa Finansów z dnia 16 stycznia 1998 roku, nr [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00