Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 3 września 2004 r., sygn. I SA/Bk 206/04
Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, przewidują, iż przychody otrzymane przez osoby, które należą do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych, bądź innych organów stanowiących osób prawnych są przychodami z działalności wykonywanej osobiście /nie ma znaczenia w tym przypadku sposób powoływania takich osób/.
W przypadku, gdy dochód /przychód/ określony w art. 13 pkt 7 wymienionej ustawy uzyskuje osoba, która nie ma miejsca zamieszkania w Polsce objęta tzw. ograniczonym obowiązkiem podatkowym, to podatek dochodowy jest pobierany w formie ryczałtu w wysokości 20 procent przychodu /art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 powołanej ustawy/. Nie odlicza się w takim przypadku kosztów uzyskania przychodu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Krzysztofa Witolda N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych - oddalił skargę.
UZASADNIENIE
Krzysztof Witold N. pismem z dnia 14 września 2003 r. wystąpił do Pierwszego Urzędu Skarbowego w B. o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych i jego zwrot, uznając, że został on nienależnie pobrany przez płatnika wypłacającego wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej. Swój wniosek Skarżący uzasadniał faktem, iż posiadając certyfikat rezydencji w Sz., w świetle Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 2 września 1991 r. /Dz.U. 1993 nr 22 poz. 92/, art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./ nie może mieć zastosowania do wypłacanych dochodów za okres od 1 kwietnia 2002 r. do 31 sierpnia 2003 r.
W trakcie prowadzonego postępowania podatkowego Urząd Skarbowy otrzymał z Ministerstwa Finansów kopię Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Szwajcarią w wersji angielskiej oraz uzupełnił akta o tą Umową w wersji polskiej.