Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 lipca 2004 r., sygn. I SA/Wr 1501/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Błystak Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz Asesor WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca) Protokolant Lucyna Barańska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "A" Spółka z o.o. w R. na decyzję Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 r. - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją nr [...]z dnia [...]Izba Skarbowa we W., Ośrodek Zamiejscowy w J. G., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uchyliła decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. nr [...]z dnia [...]i określiła Przedsiębiorstwu "A" Spółka z o.o. w R. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za 1998 r. zobowiązanie podatkowe w wysokości [...], zaległość podatkową w kwocie [...]oraz odsetki.

W uzasadnieniu swojej decyzji organ II instancji podał, iż w wyniku przeprowadzonej kontroli skarbowej stwierdzono, że Spółka A zaniżyła przychody o wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń w wysokości [...], a także zawyżyła koszty uzyskania przychodu odnosząc w ich ciężar kwotę [...].

W zakresie przychodów organ kontroli skarbowej stwierdził, że uchwałami Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, podjętymi w dniach: [...].,[...] i [...]wypracowany przez Spółkę "A" zysk netto za rok - odpowiednio - 1995 (w wysokości [...]), 1996 (w wysokości [...]) oraz 1997 (w wysokości [...]), przeznaczony został na jej kapitał zapasowy. Tymczasem możliwość taka nie została przewidziana w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, albowiem nie zapisano tam, że zysk zostaje wyłączony od podziału pomiędzy wspólników, jak i że zgromadzenie wspólników może zyskiem rozporządzać, tak jak tego wymagają przepisy art. 191 § 1 i 2 k.h. Z tego powodu organ I instancji uznał, że przywołane przed chwilą uchwały, jako podjęte wbrew bezwzględnie obowiązującym przepisom kodeksowym, należy traktować jako nieważne i pozbawione skutków prawnych. Tym samym zatrzymanie przez Spółkę należnych wspólnikom kwot stanowi przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.). Przychód ten określił organ w wysokości wartości odsetek, jakie Spółka musiałaby zapłacić od takiego kapitału w razie pozyskania go na rynku. Odsetki określono według stopy 18% stosowanej w 1998 r. przez Bank PKO BP Oddział w Z. dla kredytów udzielanych na działalność gospodarczą. Oprocentowanie to było niższe, niż stosowane przez banki z których usług korzystał podatnik.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00