Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 lipca 2004 r., sygn. I SA/Ol 4/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Andrzej Błesiński Sędzia WSA - Wiesława Pierechod Asesor WSA - Wojciech Czajkowski (spr.) Protokolant - Anna Fic po rozpoznaniu w dniu 07 lipca 2004r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Handlowo Usługowego "A" Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu szkolenia uczennic 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) zasądza na rzecz Skarżącej od Dyrektora Izby Skarbowej kwotę 602 zł. (sześćset dwu złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 30 czerwca 2002r. Z. K. prowadząca działalność gospodarczą - Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "A" w I. zwróciła się do Urzędu Skarbowego o przyznanie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczennic A. P. i M. S.

Do wniosku Z. K. dołączyła umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego wymienionych uczennic z dnia 29 i 30 czerwca 2000r., protokoły potwierdzające zaliczenie egzaminu z nauki zawodu sprzedawcy z 18 czerwca 2003r., świadectwa pracy i zaświadczenia o ukończeniu przez męża Podatniczki W. K. - pełnomocnika firmy "A", kursu pedagogicznego oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania.

Decyzją z dnia 18 września 2003r. o nr "[...]" Urząd Skarbowy odmówił Z. K. przyznania ulgi z tytułu wyszkolenia wymienionych uczennic. W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgodnie z art.27c ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. nr 14, poz.176 z późn.zm.) ulga uczniowska przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje też w przypadku gdy uprawniony do szkolenia jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Z dołączonych przez Stronę do wniosku o przyznanie ulgi dokumentów wynikało natomiast, że szkoleniem młodocianych pracowników zajmował się pełnomocnik firmy i mąż Podatniczki W. K. Jak wskazał organ, W. K. przez cały okres szkolenia nie był ani pracodawcą, ani pracownikiem firmy, zaś Z. K. jako pracodawca nie posiadała stosownych kwalifikacji zawodowych i pedagogicznych, o których mowa w § 9 ust.4 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 grudnia 1992r. w sprawie organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, praw i obowiązków podmiotów organizujących tę naukę...(Dz.U. nr 97, poz.479 z późn.zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00