Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 lipca 2004 r., sygn. I SA/Łd 1279/03

Sprzedaż towarów dokonywana w składzie celnym i dotycząca towarów sprowadzonych tam z zagranicy, w stosunku do których nie powstał jeszcze obowiązek w podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów powinna być traktowana jako sprzedaż poza obszarem Rzeczypospolitej Polskiej także dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych, także w okresie od dnia 1.10.2002 r. do dnia wejścia w życie przepisu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz.U. nr 86 poz. 959 ze zm./ wprowadzonego nowelą z dnia 19 grudnia 2003 r. /Dz.U. 2004 nr 6 poz. 42/.

Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Michała N. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 24 lipca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych - uchyla zaskarżoną decyzję, (...)

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 24 lipca 2003 r. Izba Skarbowa w Ł. -po rozpatrzeniu odwołania Michała N. - utrzymała w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia 26 maja 2003 r. określającą podatek od czynności cywilnoprawnych wyłącznej kwocie 99.782,90 zł od umów sprzedaży dokonanych w 2002 r.

W uzasadnieniu podano, że w wyniku czynności kontrolnych w firmie "C." Michała N. Urząd Kontroli Skarbowej stwierdził, że Michał N. dokonywał w 2002 r. sprzedaży kontrahentom zagranicznym towarów objętych procedurą składu celnego. Po uznaniu, że czynności te podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" i art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - została określona kwota należnego od tych czynności podatku. Poza sporem jest fakt dokonania przez podatnika sprzedaży w ilości wykazanej w decyzji I instancji na rzecz wymienionych w niej nabywców. Przedmiotem sporu jest podleganie tych sprzedaży podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podlegają umowy sprzedaży rzeczy znajdujących się na terytorium RP, a za terytorium to należy uznać obszar wyznaczony granicami Państwa. Definicje terytorium Polski zawarte w innych ustawach dotyczą wyłącznie zakresu działania tych ustaw i nie ma podstaw do przenoszenia ich na zakres objęty ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00